خرید خازن کولر گازی

خازن کولر گازی

خازن کولر گازی چیست؟

خازن کولر گازی قطعه‌ای الکتریکی است که از دو صفحه موازی فلزی تشکیل شده است. لازم به ذکر است که خازن قابلیت ذخیره بار و انرژی الکتریکی را دارا می باشد. بدین صورت که هرگاه دو صفحه الکتریکی در مجاورت یکدیگر قرار گیرند، به صورتی که هیچ تماسی با یکدیگر نداشته باشند و فاصله بین آنها آنقدر کم باشد که امکان انتقال الکترون‌ها از یک صفحه به صفحه دیگر وجود داشته باشد، یک خازن درست شده است. فاصله بین صفحات خازن ماده‌ای نارسانا یا نیمه‌رسانا قرار می‌گیرد. بسته به نوع خازن این ماده می‌تواند جامد، گاز و یا مایع باشد. به این ماده “دی‌الکتریک” گفته می‌شود. (در خازن‌های الکترولیتی از مواد شیمیایی روغنی شکل استفاده می‌شود.) در ادامه قصد داریم هرآنچه که مربوط به خازن کولر گازی می باشد را شرح دهیم بنابراین پیشنهاد می کنیم تا انتها همراه دکتر کول باشید.

 

نحوه عملکرد خازن کولر گازی چگونه است؟

خرید خازن کولر گازی

در کولر گازی خازن وظیفه راه‌اندازی موتور فن ها و کمپرسور را دارند. ایجاد گشتاور اولیه به هنگام راه‌اندازی کمپرسور از جمله وظایف خازن می باشد. یکی از متداول ترین ایرادات در کولر های گازی خرابی خازن است که می تواند از عدم کارکرد صحیح خازن راه انداز باشد. راه اندازه ی موتور فن ها نیز توسط خازن صورت می پذیرد. این خازن می تواند ادغام شده با خازن کمپرسور باشد.

 

معرفی انواع خازن کولر گازی

در کولر گازی خازن های مختلفی استفاده می گردد که در زیر به توضیح هر یک می پردازیم:

1) خازن الکتریکی (روغنی یا دائم کار)

این نوع خازن دارای ظرفیت کمتر و ولتاژ بیشتر نسبت به خازن خشک می‌باشد و به طور دائم در مدار به‌صورت موازی بین سیم پیچ های (S) استارت و (R) رانینگ بسته می‌شود و مورد استفاده آن در رله های ولتاژی و اتصال مستقیم به کمپرسور می‌باشد. حداکثر استارت یا تخلیه و شارژ مجدد در خازن خشک تا 1000 دفعه در ساعت یا AFC می‌باشد.

2)خازن خشک (راه‌‎انداز – استارت)

این خازن جهت کار متناوب وغیر دائم به کار می‌رود که دارای ظرفیت زیاد، ولتاژ کم نسبت به خازن روغنی است و به طور لحظه ای وارد مدار می گردد (1 تا 3ثانیه) و همراه سیم‌ پیچ استارت از مدار خارج می‌شود. خازن خشک با سیم‌ پیچ استارت سری بسته می‌شود.این نوع در موتورهایی که سیم پیچ استارت آنها از مدار خارج می‌شود کاربرد دارد. در مواردی در رله‌های جریانی و ولتاژی نیز استفاده می‌شود.

ظرفيت خازن کولر گازی

توان نگهداری انرژی الكتريكي را در خازن با عنوان ظرفیت معرفی می کنند. واحد اندازه‌گيری ظرفيت خازن فاراد است. 1 فاراد واحد بزرگی است و مشخص كننده ظرفيت بالا می‌باشد. بنابراين استفاده از واحدهای كوچكتر از فاراد در خازن‌ها مرسوم است. “ميكروفاراد µF“، “نانوفاراد nF” و “پيكوفاراد pF” واحدهای كوچكتر فاراد هستند.

 

کاربردهای خازن

خازن در موارد بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد که تعدادی از آنها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • در مدار‌های صوتی بسیار به چشم می‌خورد.
 • برای حذف ولتاژ DC از سیگنال صوتی کاربرد دارد.
 • در برخی از مدارهای نوسان‌ساز (چشمک‌زن) این قطعه را می‌توان یافت.
 • به علاوه می‌‌توان از آنها برای ذخیره کردن انرژی در کمپرسور استفاده کرد.
 • در جاهایی که نیاز به ایجاد تاخیر است، مانند تایمر چراغ راه‌پله استفاده می‌شود.
 • در برد‌‌های الکترونیکی برای حذف نویز به وجود آمده در مسیرهای مسی استفاده می‌شود.
 • در یک منبع تغذیه می‌تواند وظیفه تبدیل ولتاژ AC (متناوب) به ولتاژ DC (مستقیم) را بر عهده گیرد.

 

علائم خرابی خازن کولر گازی چیست؟

اصلی ترین وظیفه خازن در کولر های گازی راه‌اندازی کمپرسور است. هنگامی که خازن کولر گازی خراب شود یا  عملکرد آن کاهش یابد؛ کمپرسور راه‌اندازی نمی شود، یا به سختی راه‌اندازی می شود. در زمانی که خازن ضعیف شده باشد می تواند منجر به آمپر کشیدن کمپرسور شود. اگر با موارد مشابه ای که در ادامه توضیح داده ایم برخورد کردید، بهتر است سریعا به فکر تعویض خازن کولر گازی خود باشید. جهت تعویض خازن کولر گازی اسپلیت خود حتما از نمایندگان مورد اعتماد دکتر کول استفاد کنید.

عدم روشن شدم فن کولر گازی

اگر فن کولر گازی در هیچ شرایطی روشن نشود و موتور فن آن آمپر بالایی داشته باشد، یا به اصلاح آمپر بکشد. باید بدانید که خازن  فن کولر گازی دچار مشکل شده است.

روشن شدن فن بدون استارت خوردن کمپرسور

اگر فن کولر گازی روشن شود اما کمپرسور استارت نخورد، قطعا خازن کمپرسور کولر گازی ایراد دارد.

آشنایی با بهترین خازن کولر گازی

خازن کولر گازی اسپلیت 60+5 میکروفاراد پاناسونیک

خازن کولر گازی اسپلیت 60+5 میکروفاراد پاناسونیک

خازن کولر گازی اسپلیت 60+5 میکروفاراد یکی از با کیفیت ترین خازن های کولر گازی می باشد که از دو خازن با ظرفیت های 60 میکروفاراد و 50 میکروفاراد تشکیل شده است.

مشخصات خازن کولر گازی اسپلیت 60+5 میکروفاراد پاناسونیک:

 • قابلیت شارژ و دشارژ تا 1000 هزار دفعه در ساعت
 • دارای دی الکتریک روغن گیاهی
 • کیفیت بالا
 • قیمت مناسب

جهت خرید خازن کولر گازی اسپلیت 60+5 میکروفاراد پاناسونیک اینجا کلیلک کنید.

 

خازن 55+5 میکروفاراد برند بی کول

خازن 55+5 میکروفاراد برند بی کول

یکی دیگر از برند های مطرح خازن کولر گازی، میکروفاراد برند بی کول می باشد.

مشخصات خازن 55+5 میکروفاراد برند بی کول:

 • ظرفیت : 55+5
 • دمای کاری: 45 درجه سانتی گراد
 • دمای ولتاژ: 220v~440v

جهت خرید خازن 55+5 میکروفاراد برند بی کول اینجا کلیلک کنید.

 

3 روش تست خازن کولر گازی

خازن 55+5 میکروفاراد برند بی کول

3 روش کلی برای تست و تشخیص سالم بودن خازن کولر گازی وجود دارد که در ادامه به شرح آن می پردازیم:

نکته مهم: قبل از اینکه بخواهید خازن کولر گازی و یا هر تعمیر دیگری صورت گیرد، لازم است برق دستگاه را قطع کنید.

روش اول: یکی از روش های تست خازن کولر گازی این است که یک خازن مشابه مشخصات خازن قبلی تهیه و جایگزین کنید. چنانچه فن  یا کمپرسور کولر گازی راه‌اندازی شود، مشکل از خازن می باشد.

روش دوم: در روش دوم کافیست به نشانه های ظاهری خازن کولر گازی توجه کنید. اگر در این خازن علائمی همچون برآمدگی(بادکردگی)، فرورفتگی و یا ترکیدگی و نشت روغن وجود داشته باشد، می بایست خازن کولر گازی تعویض گردد.

روش سوم: یکی از استاندار ترین روش های تست خازن کولر گازی نیز این روش می باشد که توسط خازن سنج انجام می شود. در این روش باید دو سر سیم خازن سنج را به خازن وصل کنید.

چنانچه خازن سالم وفاقد نقص باشد، خازن سنج مقدار دقیق ظرفیت نوشته شده به روی خازن را نمایش خواهد داد.اگر خازن سالم نباشد، خازن سنج مقداری کمتر از ظرفیت خازن را نشان می دهد.

 

علت خراب شدن خازن کولر گازی چیست؟

خازن کولر گازی می تواند بنابر دلایل مختلفی دچار خرابی و نقص شود بنابراین در این بخش به معرفی علت های اصلی خراب شدن خازن کولر گازی می پردازیم:

 1. افزایش دمای کارکرد کولر گازی : خازن تشکیل شده است از دو صفحه ی فلزی بافاصله ی کم که این فاصله با دی الکتریک پر شده است. اطراف این مجموعه را روغن فراگرفته است. این روغن وظایف مختلفی از جمله دفع حرارت ایجاد شده را دارد. این حرارت از طریق پوسته آلومینومی خازن دفع خواهد شد. در زمانی که حرارت بیش از اندازه مشخص شده به خازن وارد شود، خازن نمی تواند تبادل حرارت مناسبی انجام دهد و دچار نقص می شود. حرارت بیش از اندازه باعث از بین رفتن خاصیت دی الکتریک ها شده. صفحه هات رسانا مستقیما باهمدیگر اتصال می شوند. صفحه هات خازن به اصطلاح آرک می زنند و خازن می سوزد. ارک ایجاد شده حرارت زیادی را تولید می کند و باعث سوختن روغن شده و خازن باد می کند. افزایش دما در قسمت بیرونی یا کندانسور دستگاه یکی از عوامل خرابی خازن می باشد.
 2. تغییر ناگهانی ولتاژ در دو سرخازن : اگر در زمان کارکرد دستگاه، ولتاژ برق به شدن افت کند. این موضوع باعث می شود تا خازن بیش از اندازه توانش توان به کمپرسور بدهد و این امر باعث کاهش شدید عمر مفید خازن می شود. در واقع یکی از وظایف خازن صاف کردن یا کاهش نوسانان ولتاژی است. خازن ها به‌طور دائما کاهش ولتاژ مورد نیاز کمپرسور را تامین می کنند.
 3. طول عمر خازن کولر گازی: هر خازن دارای طول عمر مشخصی است. در صورتی که عمر مفید خازن به پایان برسد بهتر از آن را تعویض کنید.

آموزش نصب و تعویض خازن کولر گازی

به یاد داشته باشید که خازن کمپرسور کولر گازی در قسمت بیرونی یا کندانسور دستگاه قرار دارد. این خازن در بالای سر کمپرسور قرار گرفته است. برای نصب و تعویض خازن کولر گازی باید مراحل زیر را مرحله به مرحله اجرا نمایید:

 1. ابتدا قبل از شروع هر کاری، می بایست برق کولر گازی را قطع کنید.
 2. سپس قاب های قسمت بیرونی را باز کنید تا بتوانید به خازن دسترسی داشته باشد.
 3. حال قبل از هر کاری باید از تخلیه الکتریکی خازن مطمئن شوید. ابتدا لازم است با یک پیچ گوشتی دوپایه خازن را به یکدیگر متصل کنید تا بار الکتریکی ذخیره شده در خازن تخلیه گردد. احتیاط کنید هیچ یک از قسمت های فلزی پیچ گوشتی را لمس نکنید. بار الکتریکی ذخیره شده در خازن می تواند شوک شدید به شما وارد کند.
 4. اگر از قبل خازنی بر روی دستگاه وجود دارد، آن را توسط یک پیچ گوشتی باز کنید.
 5. در این قسمت برای جلوگیری از بروز خطا، هر سیم را مشابه خازن قبلی به همان نقطه متصل کنید.
 6. در انتها خازن قبلی را به طور کامل بردارید و خازن سالم را جایگزین آن کنید. سپس کولر گازی را روشن کرده تا از درستی مراحل نصب و تعویض مطمئن شوید.
 7. در هنگام نصب دقت کنید که حرف C به معنای COM مخفف مشترک بوده.  حرف R مخفف رانینگ و حرف S مخفف کلمهSTART استارت می باشد پس اگر با این حروف مواجه شدید، سردرگم نشوید.

خرید خازن کولر گازی

اگر به دنبال خرید خازن کولر گازی با کیفیت و در عین حال قیمت مناسب هستید، فروشگاه اینترنتی دکتر کول بهترین گزینه می باشد.

جهت مشاهده خدمات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

 

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد