چگونه فن یخچال را خودمان عیب یابی و تعمیر کنیم؟

عیب یابی فن یخچال

به تازگی سر و صدای زیادی از فن یخچال شما شنیده می‌شود! یخچال فریزر شما خنک نمی کند؟ یا سرمای مطلوبی ندارد؟  ممکن است فن یخچال شما دچار مشکل شده باشد.  فن های یخچال باعث گردش یکنواخت هوا از سمت اواپراتور به تمام قسمت های یخچال می شوند. موتور فن یخچال فریزر با ایجاد جریان یکنواخت هوا سرد در یخچال، دمای اطراف کویل اواپراتور را کاهش داده و مانع از یخ زدگی می‌شوند.

در صورتی که موتور فن یخچال فریزر از کار بیفتد یخچال شما دیگر قادر نخواهد بود سرمایش مطلوبی داشته باشد. یک فن معیوب با عدم کارکرد صحیح باعث مختل شدن گردش هوا و در نهایت یخ زدن بیش از اندازه اواپراتور گردد. این یخ زدگی تا اندازه ای ادامه می یابد که فن کامل به قالبی از یخ تبدیل شود.

یکی دیگر از نشانه های خرابی فن یخچال پر سروصدا کار کردن آن ها است. عیب یابی و تعمیر فن‌ یخچال فریزر اهمیت زیادی دارد و باید توسط تعمیرکار متخصص انجام شود. انواع فن‌‌ یخچال فریزر های معمولی و ساید بای ساید عملکرد یکسانی دارند. اگرچه باید گفت که نحوه عیب یابی و تعمیر آن ها با همدیگر تفاوت زیادی دارد.

در این مطلب علت کار نکردن موتور فن یخچال فریزر ، عیب یابی و تعمیر موتور فن یخچال فریزر را بررسی می‌کنیم.

 

علت سر و صدای یخچال فریزر

 

9 علت سر و صدای یخچال فریزر را بشناسید؟

  کار نکردن فن یخچال فریزر دو علت اصلی دارد.

 • ایراد در موتور فن یخچال فریزر
 • ایراد در برد الکترونیکی یخچال فریزر

در ادامه این مقاله “چگونه فن یخچال را خودمان عیب یابی و تعمیر کنیم؟” از دکتر کول به بررسی این موارد خواهیم پرداخت. راهکار‌ها  و روش برطرف کردن هر کدام را با همدیگر بررسی خواهیم نمود.

فروش انواع موتورفن های یخچال

آشنایی با انواع فن یخچال فریزر

بهتر است قبل از هر چیز با انواع فن در یخچال فریزرهای آشنا بشویم. در یخچال های جدید معمولاً چهار فن مختلف وجود دارد که در ادامه درباره هر یک از آن ها به صورت مجزا صحبت کرده ایم.

 • فن کندانسور یخچال فریزر
 • فن کمپرسور یخچال ساید
 • فن اواپراتور یخچال فریزر
 • فن اواپراتور یخچال
 1. فن کندانسور یخچال

در یخچال های قدیمی فن وجود نداشت و تبادل حرارت صرفا به‌صورت گردش جریان هوا در اطراف کویل کندانسور بود. ولی در بیشتر یخچال های جدید و بدون برفک یک فن در قسمت کندانسور تعبیه شده است تا کویل کندانسور را خنک کند.

خراب شدن فن کندانسور یخچال

فن کندانسور یخچال در چرخه خنک سازی یخچال نقش مهمی را ایفا می کند اما همه یخچال ها دارای این فن نیستند. یخچال‌هایی که کویل‌های کندانسورشان در پشت یخچال قرار دارد فن کندانسور ندارند اما یخچال هایی که کویل‌های کندانسور آن ها در نزدیکی کمپرسور قرار دارد برای انتقال بهتر گرمای محیط به کندانسور از این فن استفاده می کنند. اگر فن کندانسور کار نکند هوا در اطراف کویل های آن به گردش در نمی آیند و کویل های کندانسور خنک نمی شوند. این مشکل باعث می شود که هوای یخچال به اندازه کافی خنک نشود.

 

 1. فن کمپرسور یخچال

فن کمپرسور در قسمت پشتی یخچال و نزدیک به کف یخچال در کنار کمپرسور قرار گرفته است و وظیفه آن خنک کردن کمپرسور است. این فن هوا را در میان سیم پیچ های کمپرسور به گردش در می آورد و باعث پایین آمدن دمای کمپرسور می شود.

خراب شدن فن کمپرسور یخچال

خراب شدن فن کمپرسور یخچال باعث می‌شود که دمای کمپرسور یا موتور یخچال هنگام فعالیت بالارود و موتور داغ کند. داغ کردن موتور می تواند باعث سوختن آن شود و این یک مشکل جدی و پرهزینه خواهد بود.

 

 1. فن اواپراتور یخچال فریزر

فن اواپراتور یخچال فریزر در داخل قسمت فریزر تعبیه شده است. زمانی که کمپرسور کار می کند فن اواپراتور هوا را به طرف کویل های اواپراتور می‌کشد تا فرآیند تبادل دمای هوا به خوبی انجام شود. این هوای سرد شده از طریق دریچه‌ای به قسمت یخچال انتقال می‌یابد. اگر از قسمت فریزر صداهای بلند و غیر عادی شنیده می شود احتمالاً فن اواپراتور خراب شده است.

 1. فن داخلی یخچال

این فن در داخل بدنه یخچال قرار دارد و هوای خنک را در داخل یخچال به گردش در می آورد تا دمای تمام قسمت های یخچال یکسان باشد. این نوع از فن داخلی یخچال باعث می‌شود تا یخچال دچار یخ زدگی نشود. به این نوع از یخچال‌ها نوفراست یا بدون برفک می‌گویند. در یخچال‌های هوشمند از سیستم‌هایی با فناوری‌های جدید استفاده شده می‌شود.

 ایراد در برد الکترونیکی

برد الکترونیکی یخچال وظیفه دارد که بر اساس تنظیمات انجام شده قدرت برق دریافتی توسط فن ها را کنترل کند تا آن ها بتوانند متناسب با تنظیمات و شرایط کار کنند. گاهی خرابی در برد الکترونیکی یخچال فریزر می تواند منجر به سوختن  موتور فن یخچال گردد.

 

خراب شدن فن یخچال

چرا فن یخچال خراب می شود؟

فن‌ یخچال فریزر هم مانند قطعات مکانیکی دیگر ممکن است در اثر اتفاقات مختلفی آسیب ببیند و خراب شود. تجمع گرد و غبار در اطراف پره ها و موتور فن، نوسانات برق، جابه جایی یخچال،  فقل شدن موتور فن به دلیل یخ زدم یا عدم روانکاری مناسب بوش ها می توانند موجب خراب شدن یا کار نکردن موتور فن یخچال فریزر شوند. برای جلوگیری از خرابی موتور فن یخچال فریزر در اثر نوسانات برق به شما توصیه می شود که حتماً یخچال را به ترانس‌های محافظ ولتاژ متصل کنید.

اگر متوجه شدید که تجمع گرد و خاک موجب اختلال در عملکرد فن شده است با استفاده از جاروبرقی تمام گرد و خاک را پاک کنید.

از موارد دیگری که باید به آن توجه داشت:  گذشت زمان و کار کردن مداوم فن موجب اصطهلاک و خرابی می شود. در این صورت لازم است که فن را با یک فن جدید جایگزین کنید. اگر فن شما سالم است و حرکت پروانه آن روان نیست می‌توانید به آن کمی روغن بزنید.

 

اگر فن یخچال فریزر کار نکند چه می شود؟

سرمای کل یخچال فریزر از اواپراتور یا کویلی که در داخل فریزر تعبیه شده است سرچشمه می گیرد. سپس این هوا از طریق دریچه‌ها و فن‌ داخلی‌ بین یخچال و فریزر به گردش در می‌آید.  اگر فن  اواپراتور یخچال آسیب ببیند دمای هر دو قسمت بالا می رود و مواد غذایی و یخچال شما دچار آسیب خواهد شد.

 

نحوه تست سالم بودن فن یخچال

 • برای بررسی سالم بودن فن‌ یخچال فریزر ابتدا باید یخچال را از برق بکشید. سپس، پنل جلوی موتور فن را برای رسیدن به فن باز کنید. ممکن است که گرد و غبار در یاتاقان موتور فن جمع شده باشد و مانع از فعالیت آن شده باشد. اگر شفت به سختی می چرخد می توانید روی آن کمی روغن روان‌کننده اسپری کنید. اگر پره های فن راحت می چرخند باید سیم کشی فن را بررسی کنید.
 • برای بررسی سالم بودن فن اواپراتور یا فن کندانسور یخچال می‌توانید با یک ولت سنج بررسی کنید که در سم پیچ موتور فن اتصال دارد یا نه. همچنین در فن های 220 ولت می توانید ولتاژ 220 را به فن وصل کنید. اگر فن کار کرد یعنی برق رسانی مشکل داشته است و اگر کار نکرد یعنی فن کاملاً خراب شده است و باید تعویض شود
 • برای بررسی فن‌های 12 ولت نیز می‌توانید از منبع تغذیع 12 ولتی استفاده کنید. باید دقت داشته باشد که در صورتی که جای مثبت و منفی را در این نوع از فن جابه‌جا بزنید موتور فن می‌سوزد. بهتر است در این مورد از تعمیرکاران مورد اعتماد دکتر کول مشورت بخواهید.

نحوه تعمیر فن یخچال

اگر با تمیز کردن و روغن کاری که در بالا گفته شد فن تعمیر نشد و یا فن از نظر ظاهری آسیب دیده است باید آن را تعویض کنید. ابتدا لازم است که یخچال را از برق بکشید تا از برق گرفتگی و خطرات احتمالی مصون بمانید.

یخچال را کاملاً خالی کنید و مواد غذایی حساس را به یک یخچال دیگر انتقال دهید. بستگی دارد که کدام یک از فن‌های‌یخچال شما آسیب دیده باشد. اگر فن کندانسور یا فن کمپرسور آسیب دیده است باید پنل پشت یخچال را باز کنید تا به آن ها دسترسی پیدا کنید. اگر فن داخلی یخچال آسیب دیده است باید ابتدا قفسه های داخل یخچال و سپس پنل داخل آن را باز کنید تا به فن داخلی دسترسی پیدا کنید و اگر فن اواپراتور آسیب دیده است باید پنل داخل فریزر را باز کنید.

برای انجام این مراحل بهتر است که به دفترچه راهنمای یخچال خود مراجعه کنید. بهتر است که خودتان برای تعویض فن‌های‌یخچال اقدام نکنید زیرا این یک کار حساس و تخصصی است که بهتر است توسط تکنسین متخصص انجام شود. تمام قفسه ها و مواد غذایی داخل یخچال را بیرون بیاورید و داخل یخچال را کامل خشک کنید.

بعد از دسترسی پیدا کردید به فن  گیره هایی که فن را نگه داشته اند به همراه تیغه های فن جدا کرده و فن معیوب را از محفظه بیرون آورده و فن جدید را جایگزین آن کنید. برای نصب فن مجددا باید تیغه های فن را نصب کرده و با کمک گیره های نگهدارنده فن را در جای خود ثابت کنید. اتصال موتور و فن را برقرار کرده و پنل را در جای خود قرار دهید. حالا می توانی قفسه های یخچال را در جای خود قرار دهید و یخچال را به برق وصل کنید.

جمع بندی

فن‌های‌یخچال های مختلف از جمله یخچال های سامسونگ ، ال جی ، دوو ،یخچال فریزر اسنوا ، امرسان ، هیمالیا و غیره کار مشابهی انجام می دهند و ساختار مشابهی دارند. در نتیجه اگر فن یخچال شما صدای بلندی ایجاد می کند یا خراب شده است می توانید از دستورالعمل های گفته شده برای عیب یابی و تعمیر آن ها استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد