(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-5ZBFSP5');

چرا کمپرسور کولر گازی کار نمی‌کند؟ علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی

چرا کمپرسور کولر گازی کار نمی‌کند؟ علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی

کمپرسور کولر گازی یکی از بخش های اصلی کولر گازی و به عبارتی قلب کولر گازی است، در صورتی که این بخش از کار بیفتد یا به خوبی کار نکند تمام سیستم کولر گازی از کار می افتد. به طور معمول این قطعه در صورت خراب شدن باید تعویض شود و در بیشتر موارد قابلیت تعمیر ندارد.

جواب این سؤال که چرا کمپرسور کولر گازی کار نمی‌کند را باید در قطعات داخلی این بخش از کولر گازی جستجو کرد. هر کمپرسور با توجه به نوع آن دارای بخش های مختلفی است که خرابی یا از کار افتادن هر یک از این بخش ها می تواند علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی شما باشد.

 

از کار نکردن کمپرسور مطمئن شوید

در صورت کار نکردن کولر گازی برای اینکه مطمئن شوید که مشکل از کمپرسور است، باید از روش تست کمپرسور کولر گازی استفاده کنید. زیرا قیمت این قطعه در کولر گازی بسیار زیاد است و در بسیاری از مواقع قابلیت تعمیر ندارد. پس قبل از اقدام برای تعویض آن باید با چند روش از خراب بودن آن مطمئن شوید.

اما سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که چه زمانی باید از تست کمپرسور در کولر گازی استفاده کنید؟ در مواقعی که کولر گازی کار نمی کند یا محیط را سرد نمی کند، احتمال از کار افتادن کمپرسور وجود دارد. همچنین در مواقعی که فن کار می کند اما کولر گازی روشن نمی شود هم ممکن است کمپرسور دچار مشکل شده باشد.

چند روش برای تست کمپرسور وجود دارد که عبارتند از:

 • تست سیم پیچ کمپرسور
 • تست فشار کمپرسور
 • تست صدا کمپرسور

انجام تمامی این روش ها نیازمند مهارت و استفاده از افراد متخصص در این زمینه است. در صورتی که روش های تست کمپرسور توسط افراد غیرمتخصص انجام شود می تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به ترکیدن و خرابی کامل کولر گازی شود.

اما ممکن این سؤال برای شما پیش بیاید که در صورت دسترسی نداشتن به تعمیرکار حرفه ای، خودمان از کجا بفهمیم موتور کولر گازی سوخته؟ اصلی ترین نشانه سوختن موتور یا همان کمپرسور این است که کولر گازی مثل همیشه محیط را سرد نمی کند.

 

علت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی چیست؟

یکی از جنبه های کار نکردن کمپرسور می تواند روشن نشدن آن باشد که به طور معمول بنا به دلایل زیر اتفاق می افتد.

 • اولین دلیل روشن نشدن کمپرسور می تواند به دلیل نرسیدن برق به این بخش باشد که در اثر قطع شدن سیم ها یا حتی خرابی فیش هایی باشد که سیم های برق را به کمپرسور متصل می کنند. این فیش ها با نام فیش موتور کولر گازی هم شناخته می شوند و ممکن است سیم و فیش در اثر عمر زیاد و استفاده طولانی مدت از کمپرسور آسیب دیده باشند.
 • در مواردی اینکه چرا کمپرسور کولر گازی کار نمی‌کند را به اورلود کمپرسور نسبت می دهند. اورلود یک بخش محافظ در داخل کمپرسور است و در صورت داغ شدن سیم پیچ کمپرسور، جریان برق را قطع می کند. اورلود در واقع از ایجاد خرابی بیشتر و سوختن کمپرسور جلوگیری می کند. اورلود کردن حالتی است که اجازه نمی دهد کمپرسور روشن شود و یک علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی است. این حالت ممکن است پس از سرد شدن کمپرسور رفع شود اما در صورت حل نشدن علت اصلی داغ کردن سیم پیچ، مجددا اتفاق می افتد و باید حتما توسط یک تعمیرکار حرفه ای بررسی شود.
 • سنسور دمای محیط یا ترمیستور یکی از بخش های دیگر کمپرسور است که ممکن است دچار مشکل شود. سوختن سنسور و حتی جابجایی این قطعه ممکن است موجب از کار افتادن آن و در نتیجه روشن نشدن کمپرسور کولر گازی شود. این قطعه نقش مهمی را در کولر گازی دارد و با احساس تغییرات دمایی و انتقال آن به برد، دستور روشن شدن و یا توقف کار را به کمپرسور می دهد.
 • بخش مهم دیگری که در کولر گازی ممکن است دچار مشکل شود، برد الکترونیکی است. شاید خراب شدن برد شایع ترین علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی نباشد اما می تواند یکی از دلایل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی باشد. برد الکترونیکی وظیفه دارد تا ولتاژ برق متناسب را برای کار کولر گازی مهیا کند و اگر دچار مشکل شود ممکن است برق به کمپرسور نرسد و کار نکند.
 • بخش دیگری که وظیفه تامین برق اجزای کولر گازی را بر عهده دارد رله فرمان نام دارد. خراب شدن رله فرمان کمپرسور را می توانید با یک مولتی متر تشخیص دهید اما برای تعمیر آن باید از یک متخصص کمک بگیرید. اگر این اصلی ترین علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی نباشد، اما یکی از مواردی است که برای پیدا کردن پاسخ اینکه چرا کمپرسور کولر گازی کار نمی‌کند باید بررسی کنید.
 • کمپرسور کولر گازی قطعه ای دارد که به آن خازن استارت گفته می شود و در صورت خراب شدن یا سوختن خازن استارت، کمپرسور روشن نمی شود. این خازن را می توانید با یک مولتی متر امتحان کنید و اگر به هر دلیلی کار نمی کرد آن را عوض کنید.
 • در برخی موارد ممکن است علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی هیچ یک از موارد فوق نباشد و خود کمپرسور دچار سوختگی شده باشد. در این حالت در اکثر مواقع باید کمپرسور تعویض شود، مگر کمپرسور از انواعی باشد مانند کمپرسور اسکرو که قابلیت تعمیر داشته باشد. هر دو این موارد تعمیر کمپرسور و تعویض آن باید توسط یک فرد متخصص انجام شود و برای تعویض از کمپرسوری متناسب با ظرفیت کولر گازی استفاده شود.

شما می توانید سوالات خود در مورد نوع کمپرسور متناسب با کولر گازی خود را از طریق مشاوره رایگان قبل از خرید با کارشناسان ما مطرح کنید.

علت خاموش شدن کمپرسور

علت خاموش شدن کمپرسور کولر گازی چیست؟

جنبه دیگر کار نکردن کمپرسور می تواند با خاموش شدن آن همرا باشد، یعنی کمپرسور روشن می شود اما مدتی کوتاه کار کرده و سپس خاموش می شود. خاموش شدن کمپرسور ممکن است به دلایل زیر اتفاق بیفتد:

 • مشکل دار شدن کمپرسور و یا نیم سوز شدن آن
 • استفاده از گاز مبرد غیر استاندارد و نامتناسب با کمپرسور و یا کم شدن آن
 • داغ کردن کمپرسور
 • دچار مشکل شدن برد الکترونیکی یا دیگر مشکلات برقی در کمپرسور

در برخی موارد هم کمپرسور ممکن است در زمان روشن بودن کولر گازی به طور مداوم خاموش یا روشن شود و این هم یکی از جنبه های کار نکردن آن است. علت خاموش و روشن شدن کمپرسور بیشتر به خراب شدن برد الکترونیکی برمی گردد. خراب شدن خود کمپرسور و یا کم بودن گاز مبرد هم می تواند دلیل این موضوع باشد.

 

سوختن کمپرسور یک علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی

همانطور که گفته شد سوختن یا نیم سوز شدن کمپرسور در برخی موارد می تواند جواب این سؤال باشد که چرا کمپرسور کولر گازی کار نمی‌کند. اما علائم سوختن کمپرسور چیست؟ سه علامت می تواند نشاندهنده سوختن کمپرسور کولر گازی باشد که در این بخش به بررسی آن ها می پردازیم.

 • اولین نشانه این است که کمپرسور روشن نمی شود. این احتمال وجود دارد که پس از روشن کردن کولر گازی، شما متوجه شوید که تمام قسمت های آن به درستی کار می کند و تنها کولر، هوا را خنک نمی کند. در این زمان بهتر است کولر گازی را خاموش کنید و از یک تعمیرکار متخصص برای تشخیص کمک بگیرید. این شخص با به کار بردن چند روش تست کمپرسور کولر گازی مشخص می کند که آیا مشکل از کمپرسور است یا خیر و در صورت نیاز به تعمیر و یا تعویض آن اقدام می کند.
 • دومین نشانه این است که کمپرسور روشن می شود اما به جای سرد کردن محیط، باد گرم می دهد. در صورت مواجه شدن با این مشکل باید سریع کولر را خاموش کنید و با یک تعمیرکار کولر گازی تماس بگیرید. باد گرم کولر گازی ممکن است دلیلی بر درست کار نکردن کمپرسور و خرابی آن باشد و اگر کولر به کار خود ادامه دهد موجب سوختن کمپرسور می شود. نشت گاز مبرد هم می تواند یک دلیل برای باد گرمی باشد که از کولر خارج می شود و همچنین موجب سوختن کمپرسور شود.
 • سومین نشانه هم اینکه ممکن است با روشن کردن کمپرسور یا مدت کوتاهی پس از کار کردن آن، فیوز کولر گازی بپرد. این می تواند دلیلی بر فشار بر کمپرسور و نیم سوز شدن آن باشد. البته موارد دیگری هم ممکن است باعث پریدن فیوز شود که خرابی یا سوختن کمپرسور یکی از آن ها است.

 

جمع‌ بندی

کمپرسور یکی از بخش های اصلی کولر گازی است و موارد متعددی ممکن است علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی باشد. با مطالعه این مقاله تا اندازه ای به پاسخ اینکه چرا کمپرسور کولر گازی کار نمی‌کند خواهد رسید. در صورتی که پس از مطالعه این مقاله سوالی در مورد خرابی کمپرسور کولر گازی خود دارید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. با تشکر از همراهی شما تا پایان این مقاله، لحظات خوبی را برای شما آرزمندیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد