(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-5ZBFSP5');

چرا فن کولر گازی کار نمی کند؟

دلایل کار نکردن فن کولرگازی

تصور کنید در یک روز بسیار گرم تابستانی، وارد منزل یا محل کار می‌شوید و از هوای مطبوع و خنکی که کولر گازی برایتان فراهم نموده است لذت می‌برید. کولر گازی علی رغم اینکه یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع است، ممکن است به مرور زمان یا به دلیل اتفاقی میزان بازدهی آن کاهش یابد یا از کار بیفتد. از کار افتادن هر قسمت از کولرهای گازی موجب از عدم کارکرد صحیح دیگر بخش ها و از کار افتادن این مجموعه ی هماهنگ شود.

امروز می‌خواهیم با همدیگر یکی از این موارد یعنی خرابی موتور فن کولر گازی را با همدیگر به‌صورت موشکافانه بررسی کنیم. با دکتر کول همراه باشید تا به بررسی علل و دلایل خراب شدن فن کولر گازی بپردازیم:

 

فن کولر گازی

یکی از مهم‌ترین قطعات در کولرهای گازی اسپلیت، فن کولر گازی است.باید گفت اگر فن به درستی کار نکند عملا دستگاه تهویه بلا استفاده می‌گردد. فن‌ها هم  در یونیت خارجی کولر گازی و  هم در یونیت داخلی دستگاه کولرهای اسپلیت قرار دارند و با گردش هوا سرما و یا گرما را به‌صورت اجباری در اطراف کویل(رادیات) به گردش در آورند.

فن یونیت داخلی کولر گازی

فن ها در یونیت داخلی یا قسمت اواپراتور دستگاه کولرهای گازی اسپلیت؛ هوا را یک سمت مکش کرده و از روی کویل سرمایشی عبور داده تا خنک شود و به سمت بیرون پرتاب می‌کند. همین وظیفه ی مهم است که باعث تولید باد خنک در کولرهای گازی می‌گردد و می‌تواند محیط اطراف را خنک کند. موتور فن‌ها در کولرهای گازی و کولرهای گازی اسپلیت در انواع و مدل‌های بسیار متنوعی ساخته و تولید می‌گردند که قطعا از حوصله‌ی این مقاله خارج است.

 فن یونیت خارجی کولر گازی

این قطعه که معمولا در قسمت بیرونی قرار می‌گیرد و پروانه فن که شامل 3 یا تعداد بیشتری پره است را به چرخش در می‌آورد. این چرخش می‌تواند در جهت راست و یا چپ باشد که در اصلاح فنی با عنوان: راستگرد و یا چپگرد – ساعتگرد و یا پادساعتگرد نیز گفته می‌شود.

قطعا از اصلی ترین وظایف موتور فن در یونیت خارجی؛ انتقال هوای گرم رادیات بیرونی  و خنک سازی گاز مبرد است. اگرچه وظیفه ی این فن نیز بسیار مهم و حیاتی است و در صورت کوچکترین خللی در کارکرد فن یونیت بیرونی باعث خرابی قطعی اجزای کولر گازی شما خواهد شد.

در مجموع باید گفت که فن‌ها جز اجزای جذای ناشدنی این سیستم یکپارچه هستند که عدم کارکرد صحیح هر کدام قطعا خرابی  و هزینه های سنگینی در دستگاه شما ایجاد خواهد کرد.

 

 

 

خرابی فن کولر گازی

حال اگر شما هم از جمله افرادی هستند که دوست ندارید در یک روز بسیار گرم تابستانی از خرابی کولر گازی اسپلیت خود رنج ببرید، حتما تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا ضمن آشنا شدن با دلایل خرابی موتور فن راهکارهایی که برای جلوگیری از خرابی موتور فن به شما نیز خواهیم آموخت. در ادامه به بررسی دلایل خرابی فن کولر گازی می‌پردازیم.

چرا فن کولر گازی کار نمی‌کند؟

کولر گازی که امروزه در هر خانه ای حداقل یکی از آنها را می‌توان پیدا کرد امروزه دیگر جز موارد لازم و ضروری زندگی باید دانست. کولر گازی با گردش هوای خنگ تولید شده می‌تواند محیط اطراف خود را خنک کند.

اما این دستگاه محبوب و دوست داشتنی در صورت عدم کارکرد خانه را به جهنمی تبدیل می‌کند که لحظه ای را نمی‌توان در آن سر کرد.موتور فن در کولرهای گازی همان قطعه ی محبوبی است که باعث پرتاب باد خنک می‌گردد. در ادامه به ذکر اصلی ترین دلایل کار نکردن فن کولر گازی خواهیم پرداخت.

 

دلایل خرابی فن کولر گازی

1-سوختن یا خرابی خازن
خرابی خازن یکی از عمده عوامل کار نکردن فن در  کولرهای گازی است. خازن‌ها انرژی لازم جهت استارت اولیه موتور فن را تامین می‌کنند. در صورتی که خازن ضعیف و خراب شود، باعث عدم راه‌اندازی و یا حتی راه‌اندازی سخت موتور فن شود. داغ کردن بیش از اندازه و سوختن موتور فن از جمله مواردی است که در صورت عدم تعویض به موقع خازن موتور فن رخ خواهد داد. پس بهتر است هر چه سریعتر و یا حتی در سرویس های دوره ای حتما خازن موتور فن خود را تعویض کنید.

پیشنهاد خرید ویژه از دکتر کول | خرید اقساطی لوازم برودتی و کولر اسپلیت پیشنهاد خرید : خرید خازن موتور فن کولر گازی

 

2-خراب شدن موتور فن یونیت داخلی
موتور فن یونیت داخلی که به موتور فن اواپراتور معروف است نیز می‌تواند علت کارنکردن کولر اسپلیت و نچرخیدن بلوور کولر گازی است. این موتور فن‌ها دارای انواع مختلفی می‌باشد اما یکی از دلایل خرابی آنها تمام شدن طول عمر مفید این موتور فن ها می‌باشد. پایان عمر مفید بلبیرینگ‌های موتور فن و یا حتی آب خوردن موتور فن و در نهایت اتصالی و سوختن آن هم می‌تواند به عمر موتور فن پایان دهد.

3-خرابی رله برد کولر گازی
رله‌های روی برد الکترونیکی وظیفه تامین ولتاژ  و اتصال برق مورد نیاز موتور فن را دارند که ممکن است به مرور زمان این رله‌ها به مشکل بخورند و درست کار نکنند.

4-خرابی ترموستات
وطیفه ترموستات در کولر گازی این است که هوای محیط را متعادل نگه دارد و به دمای مطلوب مدنظر برساند. در واقع این قطعه در کولرهای گازی اسپلیت یک سنسور است که با سنجش دمای محیط به دیگر اجزا و حتی موتور فن دستور می‌دهد. این دستور حتی می‌تواند سرعت چرخش یک موتور فن را تنظیم کند. در صورتی که سنسور دچار ایراد باشد ممکن است موتور فن شما راه‌اندازی نشود و یا حتی با سرعت زیادتری به گردش درآید.

5-خراب شدن ترمیستور موتور فن
ترمیستور یک سنسور حرارتی تشخیص دما است. این قطعات معمولا در بدنه و یا داخل موتور فن‌ها قرار می‌گیرند تا در صورتی که موتور فن دچار ایراد شد و دمای آن بیش از اندازه بالا رفت؛ موتورفن را خاموش کند تا مانع از سوختن آن شود. معیوب بودن ترمیستور از این خاموش شدن و محافظت موتورفن جلوگیری نمی‌کند.

7-ایراد در ساختار موتور فن
یکی از عوامل که به ندرت پیش می‌آید، ایراد در خود موتور فن می‌باشد. گاهی ممکن است خود موتور فن دچار ایراد ساختاری باشد و همین امر باعث ایجاد مشکل برای مصرف کننده گردد.

 

حال که به تمام موارد اشاره کردیم بهتر می‌توانید به دلایل خرابی پی ببرید. پیشنهادی که ما به تمام مصرف کنندگان می‌کنیم در ابتدای امر سرویس به موقع را فراموش نکنند. البته باید به این نکته ی مهم نیز دقت داشته باشند که سرویس به موقع باید همراه با سرویس اصولی همراه باشد تا ضمن اصلاح عیوب ایجاد شده از ایجاد عیب جدید جلوگیری گردد. گاهی ممکن است که دلیل بی دقتی موتورفن خیس شده و سوخته است و یا حتی بعد از مدت کوتاهی به دلیل خیس شدن بلبیرینگ های موتور فن دچار صدا شده اند.

یا حتی از مواردی که خیلی شایع است عدم تعویض خازن موتور فن به هنگام سرویس است. خازن های موتور فن قطعات ارزان قیمتی هستند که شاید هزینه ای زیر 50 هزار تومان داشته باشند که قطعا در مقایسه با هزینه های چند میلیویی موتور فن قابل چشم ‍پوشی است.

مورد دیگری که حتما باید به آن توجه کرد تعویض به موقع بلبیرینگ های موتور فن است. این مورد به ظاهر ساده می‌تواند جان موتور فن شما به گیرد. چرخش روان موتور فن یعنی کارکرد صحیح بدون افزایش دمای غیر متعارف و طول عمر بیشتر.

 

نتیجه گیری
در این مطلب از وب سایت دکتر کول به بررسی علل کارنکردن و خرابی فن کولر گازی و هم‌چنین ارائه راهکارهای موجود در صورت خرابی هر یک از قطعات پرداخته‌ایم. امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد.

 

پانوشت:

منظور از  رادیات در این مقاله، کویل حرارتی می‌باشد که به دلیل خوانایی و درک راحت تر برای عموم رادیات ذکر شده است. از رادیات جهت تبادل حرارت مایعاتی مانند روغن، آب و … استفاده می شود که چگال تر هستند.

یک دیدگاه برای " چرا فن کولر گازی کار نمی کند؟ " ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد