نحوه محاسبه مقدار آمپر جریان برق کولر گازی

نحوه محاسبه مقدار آمپر جریان برق کولر گازی

شدت جریان یا آمپر جریان برق را در بیشتر کولرهای گازی با استفاده از کلمه CURRENT بر روی آن نشان می دهند. این میزان با توجه به ظرفیت کولرهای گازی که با علامت و واحد BTU نمایش داده می شود، متفاوت خواهد بود. از آنجا که آمپر جریان برق کولر گازی رابطه ای مستقیم با مصرف برق دارد، برای بسیاری از خریداران و دارندگان کولر گازی این پرسش مطرح می شود که چگونه آمپر کولر گازی را اندازه گیری کنیم؟

البته نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای خرید کولر گازی بیش از هر چیزی باید به تناسب ظرفیت آن با متراژ محلی که قرار است کولر گازی در آن نصب شود، توجه کنید. با کمک گرفتن از نحوه محاسبه توان کولر گازی متناسب با ابعاد، می توانید بهترین کولر گازی را برای فضای مورد نظر خود انتخاب کنید.

با این مقاله همراه باشید تا اطلاعاتی از چگونگی محاسبه مقدار آمپر جریان برق کولر گازی با شما در میان بگذاریم. اما قبل از آن بهتر است قدری با مفهوم آمپر یا شدت جریان برق آشنا شوید.

 

آمپر جریان برق کولر گازی چیست و چگونه محاسبه می شود؟

آمپر یکی از واحدهای اصلی جریان برق است که با ولتاژ برق و توان که بر حسب وات نشان داده می شود، در رابطه است. به طور متوسط در کولرهای گازی با میزان مصرف معمولی و ظرفیت 12 هزار BTU، شدت جریان آمپر کولر گازی 5 آمپر است. آمپر را می توان با توجه به توان وسیله برقی اندازه گیری کرد. هر چه ظرفیت کولر و عدد مربوط به BTU بیشتر باشد، آمپر موردنیاز هم بیشتر می شود.

با توجه به این مورد، آمپر کولرهای 18 هزار 7.5 آمپر، 24 هزار 10 آمپر و 30 هزار 12.5 آمپر است و به همین ترتیب با توجه به ظرفیت کولر گازی تغییر می کند.

در مورد برق شهری که دارای ولتاژ 230 ولت است، در صورتی که توان یک وسیله برقی 230 وات باشد، شدت جریان در آن برابر با یک آمپر است. (بر اساس فرمول P=VI که در آن P توان وسیله برقی بر حسب وات، V ولتاژ برق مصرفی بر حسب ولت و I شدت جریان یا همان آمپر بر حسب آمپر است.) توان کولر گازی بر حسب وات بر روی آن نوشته شده است.

نحوه محاسبه مقدار آمپر جریان برق کولر گازی

چگونه آمپر کولر گازی را اندازه گیری کنیم؟

یکی از روش های اندازه گیری شدت جریان این وسیله برقی یا نحوه آمپر گیری کولر گازی استفاده از آمپرمتر یا مولتی متر است که به راحتی انجام می شود. برای استفاده این وسیله باید ابتدا کولر گازی را روشن کنید و در حال سرمایش قرار دهید. برای تنظیم دما، آن را روی پائین ترین دمایی که کولر گازی می تواند تامین کند بگذارید.

وقتی کولر گازی روشن شد و کمپرسور شروع به کار کرد، می توانید شدت جریان یا مقدار آمپر جریان برق را اندازه گیری کنید. در این زمان، یک آمپرمتر را یه دور یکی از سیم های آن قرار دهید، فرقی نمی کند این سیم نول یا فاز و در کدام قسمت باشد. اگر از مولتی متر استفاده می کنید، آن را بر روی آمپرمتر و محدوده آمپرمتر را روی 20 آمپر تنظیم کنید. به این ترتیب عددی که بر روی نمایشگر این وسیله دیده می شود همان آمپر یا جریان مصرفی کولر گازی شما است.

محاسبه مقدار آمپر جریان برق کولر گازی

یکی از مواقعی که نیاز است تا محاسبه مقدار آمپر جریان برق کولر گازی انجام شود، در زمان نصب این وسیله و سیم کشی های مربوط به آن و برای تعیین نوع و ضخامت سیم ها است. چون هر مقدار جریان مصرفی کولر گازی نیازمند استفاده از سیمی با سایز متفاوت است. برای این منظور دو راه پیشنهاد می شود:

  • معمولا بر روی پلاک کولر گازی در جلو کلمه ای با عنوانCURRENT یک عدد نوشته شده است مانند A10، این عدد نشاندهنده آمپر جریان برق کولر گازی است. این عدد ممکن است در سرمایش، گرمایش و همچنین حالت نرمال و ماکزیمم دستگاه و با توجه به توان وسیله برقی در این حالات، متفاوت باشد. (توجه داشته باشید که در این مورد برای تعیین سایز کابل برق کولر به عدد ماکزیمم آمپر دقت کنید. )
  • در روش دوم شما می توانید از طریق ظرفیت کولر گازی که عددی است که با واحد BTU مشخص می شود، نیز به مقدار آمپر جریان برق کولر گازی برسید. به این ترتیب که ظرفیت کولر هر چند هزار که هست را به عدد 3.5 تقسیم کنید، حاصل آن را در 12 ضرب کنید، و در نهایت حاصل را بر 2000 تقسیم کنید. در نتیجه مقدار آمپر کولر گازی شما به دست می آید.

به طور مثال اگر کولر شما 12000 است، عدد نهایی پس از این ضرب و تقسیم ها باید 20 آمپر باشد. حال با توجه به این عدد، کابل برق کولر را در اندازه متناسب با آن در نظر می گیرید. البته سیم کشی کولر گازی یکی از کارهایی است که در زمان راه‌اندازی و نصب این وسیله انجام می شود و نیاز به تخصص و مهارت دارد و عوامل دیگری نیز در تعیین سایز سیم تاثیرگذار خواهد بود.

 

آمپر کشیدن کولرگازی چیست؟

همانطور که گفته شد آمپر یا همان شدت جریان برق در کولر گازی به ظرفیت دستگاه، عملکرد آن و میزان سرمایی که می تواند تولید کند، بستگی دارد. هر یک از کولرهای گازی با توجه به ابعاد و مساحتی که در آن مورد استفاده قرار می گیرند دارای ظرفیت های متفاوت هستند که با BTU مشخص می شود. هر چه این ظرفیت بیشتر باشد کولر گازی آمپر بیشتری مصرف می کند تا محیط را سرد کند.

به طور معمول کولرهای گازی کم مصرف و با ظرفیت 5 تا 6 هزار BTU که در فضاهای کوچک مانند یک اتاق استفاده می شوند، آمپر جریان برق کولر گازی در آن ها 5 تا 7 آمپر خواهد بود. این حالت برای کولرهای گازی 8 تا 12 هزار BTU که در منازل و محل کار در فضاهای بزرگ‌تر استفاده می شوند، 10 آمپر است.

یکی از مشکلاتی که وسایل برقی و به ویژه کولرهای گازی ممکن است با آن درگیر شوند آمپر کشیدن است که به معنی فشار به کمپرسور بیشتر از توان آن است. این حالت موجب اختلال در برق رسانی و خراب شدن کمپرسور و یا پریدن فیوز خواهد شد. این حالت در مواردی اتفاق می افتد که کولر گازی برای آغاز به کار و راه‌اندازی، آمپر اضافی تر از مقداری که برای آن تنظیم شده است نیاز دارد و دچار مشکل می شود.

دلایل آمپر کشیدن کولرگازی

دلایل آمپر کشیدن کولرگازی چیست؟

چندین دلیل برای آمپر کشیدن کولر گازی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • فیلترهای هوا در کولر گازی کثیف و مسدود شده است.
  • کویل های کولر گازی که درون کندانسور قرار دارند کثیف شده اند.
  • خازن فن کولر گازی دار مشکل شده است.
  • مقدار گاز مبرد کولر گازی زیاد است.
  • برد الکتریکی کولر گازی دچار مشکل شده است.
  • فن کولر گازی خراب شده است و وظیفه خود را به درستی انجام نمی دهد.
  • سنسور دما در کولر گازی دچار خرابی و ایراد شده است.
  • خازن های کولر سوخته یا خراب شده است.

آمپر کشیدن می تواند معایب زیادی داشته باشد و موجب بروز مشکلاتی مانند پریدن فیوز ساختمان یا فیوز کولر گازی شود، کمپرسور در زمان کار داغ کند یا به کلی از کار بیفتد. در این صورت تنها می توان کمپرسور را تعویض کرد که هزینه زیادی برای شما در پی دارد، برای جلوگیری کردن از پیش آمدن چنین اتفاقاتی، کولر گازی خود را مرتبا سرویس کنید.

 

جمع‌ بندی

در این مقاله قصد داشتیم یکی از پر تکرارترین سوالات خریداران و استفاده کنندگان از کولرهای گازی که چگونه آمپر کولر گازی را اندازه گیری کنیم بررسی کنیم. ولتاژ، جریان و مقاومت سه واحد اصلی جریان برق هستند که واحد اندازه گیری هر کدام از آن ها به ترتیب ولت، آمپر و اهم است. آمپر جریان برق کولر گازی در واقع شدت جریان یا سرعت جریان برق است که در سیم های کولر گازی در حال عبور است.

برای اندازه گیری آمپر در کولر گازی، چند فرمول مختلف پیشنهاد شده است که در این مقاله در بخش محاسبه مقدار آمپر جریان برق کولر گازی یکی از آن ها بررسی شد. همچنین به راحتی با استفاده از یک آمپرمتر می توان آمپر را از طریق یکی از سیم های ورودی به بخش های مختلف کولر گازی اندازه گیری کرد.
با تشکر از همراهی شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد