علت و علائم خرابی برد کولر گازی چیست؟

علت خرابی برد کولر گازی

برد الکتریکی یکی از قطعات مهم بر روی کولر گازی است و اگر کولر گازی اصلا کار نمی کند یا با مشکلاتی در زمان کار کردن همراه است، ممکن است این قطعه خراب شده باشد. در این صورت باید نسبت به تعمیر یا تعویض برد کولر گازی اقدام کنید. در نتیجه آشنا شدن با علائم خرابی برد کولر گازی می تواند در زمان خراب شدن کولر گازی به شما کمک کند تا هر چه سریعتر راهی برای راه‌اندازی دوباره آن خود پیدا کنید.

 

برد الکتریکی کولر گازی چیست و چه وظیفه ای دارد؟

اما قبل از اینکه به علائم و علت خرابی برد کولر گازی بپردازیم، اجازه بدهید تا شما را با این بخش مهم در کولر گازی تان آشنا کنیم. حتما این جمله را بارها از فروشندگان و تعمیرکاران کولر گازی شنیده اید که از کمپرسور به عنوان قلب کولر گازی یاد می کنند، البته برخی هم آن را موتور کولر گازی می‌دانند. اگر این چنین باشد می توان برد الکتریکی را هم مغز این دستگاه پر اهمیت در منزل دانست.

برد مانند مغز انسان وظیفه فرمان دادن به بخش های مختلف کولر گازی را دارد و اگر دچار مشکل شود، تمام سیستم کولر گازی به هم می ریزد و دیگر نمی تواند به درستی کار کند. برد کولر گازی یک صفحه از جنس مس یا فایبرگلاس است و قطعاتی بر روی آن لحیم شده اند، دو نوع برد معمولی و برد اینورتر در کولرهای گازی استفاده می شوند. تفاوت این دو برد در نوع کمپرسور دور ثابت و دور متغیر است که در کولرهای گازی جدید، نوع دوم مورد استفاده قرار می گیرد.

برد الکتریکی در کولر گازی مسئول انجام اعمال زیر است:

 • روشن و خاموش شدن کولر گازی
 • روشن و خاموش شدن کمپرسور
 • خاموش و روشن شدن فن کولر گازی
 • ایجاد ارتباط بین بخش های مختلف کولر گازی و کنترل آن ها
 • تنظیم دما و برخی اعمال دیگر

 

علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی چیست؟

با توجه به مطالبی که تا اینجا گفته شد می‌دانید که روشن و خاموش نشدن کولر گازی، کمپرسور و فن های کولر گازی و همچنین دمای نامناسب (خنک‌کنندگی کمتر یا بیشتر از حد انتظار) برخی از علائم خرابی برد کولر گازی هستند. این ها و نشانه های دیگر خرابی برد، موضوعی است که در این بخش به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 • روشن نشدن کولر گازی : به عنوان اولین علامت خرابی برد به سراغ روشن نشدن کولر گازی می رویم، زیرا این علامتی است که به احتمال زیاد در اثر سوختن یا مشکل دار شدن برد الکتریکی اتفاق می افتد.
 • از کار افتادن کمپرسور : اگر کمپرسور کولر گازی شما کار نمی کند، باز هم باید به خراب شدن یا سوختن برد الکتریکی شک کنید. در این حالت دیگر کولر گازی به درستی کار نمی کند و محیط را خنک نمی کند.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، می توانید مقاله ای با عنوان چرا کمپرسور کولر گازی کار نمی‌کند؟ را در همین سایت مطالعه کنید.

 • خاموش شدن کولر گازی به صورت یکباره: اگر کولر گازی شما در حال کار کردن است، اما به صورت غیرمنتظره خاموش می شود این ممکن است به خرابی یا سوختن برد مربوط باشد.
 • عمل نکردن ریموت برای روشن کردن کولر گازی: همانطور که گفتیم برد الکتریکی به عنوان مغز دستگاه، مسئول فرمان دادن به بخش های مختلف است و اگر درست کار نکند، فرمان های ریموت را انتقال نمی دهد و نمی توان از فاصله دور کولر گازی را روشن کرد.
 • خنک‌کنندگی کمتر یا بیشتر از حد تنظیم شده: تنظیم دمای کولر گازی یکی از وظایف برد الکتریکی است و اگر این بخش به درستی کار نکند، کولر گازی نمی تواند دمای محیط را بر اساس آنچه از او خواسته می شود تنظیم کند.
 • نمایش خطا نشاندهنده خرابی برد: در مواردی هم ممکن است خود کولر گازی با نمایش خطاهایی مبنی بر خرابی برد بر روی صفحه نمایش کولر گازی، شما را از خراب شدن این قطعه باخبر کند.
 • برق داشتن بدنه کولر گازی: اگر در زمان تماس دست با کولر گازی خود، احساس کردید که بدنه برق دارد به احتمال زیاد برد الکتریکی آن دچار اشکال شده است.
 • روشن یا خاموش نشدن فن های کولر گازی: این حالت ممکن است به دلیل اختلال در سیستم برق یا خرابی برد الکتریکی کولر گازی پیش بیاید.

علائم خرابی برد کولر گازی

علت خرابی برد کولر گازی چیست؟

حال که با علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی آشنا شدید، شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که خب چرا برد کولرگازی خراب می‌شود؟ آیا می شود از خرابی این بخش مهم در کولر گازی جلوگیری کرد. چند دلیل اصلی برای خرابی برد الکتریکی وجود دارد که در صورت اطلاع از آن ها می توان تا اندازه ای از خرابی این قطعه و در نتیجه خرابی کولر گازی جلوگیری کرد.

 • مهم ترین علت خرابی برد کولر گازی در اکثر موارد نوسانات برق است که موجب خراب شدن دستگاه های الکتریکی و همچنین برد کولرهای گازی می شود.
 • مورد دوم چگونگی نصب کولر گازی است که ممکن است توسط افراد غیر متخصص انجام شود. این مورد علاوه بر خراب شدن برد می تواند موجب آسیب رسیدن به سایر بخش های کولر گازی و از کار افتادن آن شود.
 • کولر گازی یکی از وسایل برقی است که باید به طور مرتب سرویس شود و در صورت کوتاهی در این مورد، ممکن است برخی خرابی های کوچک و تعمیر نشدن آن ها موجب آسیب رسیدن به بخش های دیگر کولر گازی و به خصوص برد الکتریکی شود. سرویس کاری کولر گازی در فواصل زمانی مناسب موجب کاهش هزینه های تعمیرات کولر گازی می شود و جلوی بیشتر خرابی های قطعات کولر را می گیرد.
 • سیم کشی صحیح در کولر گازی و انجام اتصالات صحیح بین اجزای آن نیز یکی از مواردی است که حتما باید توسط افراد متخصص انجام شود. در غیر این صورت می تواند موجب آسیب رسیدن به سایر بخش های کولر گازی از جمله برد الکتریکی و سوختن آن شود.

خرابی هر یک از قطعات برد کولر گازی می تواند علت خرابی برد کولر گازی باشد.

همانطور که در تعریف برد کولر گازی گفته شد، این بخش از کولر گازی دربرگیرنده قطعات زیادی است که بر روی آن لحیم شده است. هر یک از این قطعات در صورتی که دچار خرابی شوند، موجب می شوند تا برد الکتریکی و در نتیجه کولر گازی شما به درستی کار نکند. در این بخش به برخی از مشکلاتی که ممکن است قطعات برد الکتریکی کولر گازی را درگیر کند، می پردازیم.

 • قطعه اصلی بر روی برد رله نام دارد و در صورتی که دچار خرابی شود، موجب اختلال در کار کمپرسور و فن کولر گازی خواهد شد. این قطعه مشکی رنگ را برای عیب یابی با آمپرمتر باید از برد جدا کرد و در صورت خرابی تعویض کرد. رله را ممکن است با نام پاور نیز بشناسید.
 • آی سی قطعه ای دیگر بر روی برد است که ولتاژ را در یک حد مشخص و ثابت نگه می دارد. خراب شدن آی سی تاثیر مستقیمی بر کمپرسور می گذارد و در صورت سوختن و خرابی باید تعویض شود.
 • یک علت خرابی برد کولر گازی می تواند به دلیل خرابی رگولاتور و ترانسفورماتور باشد که کاهش دهنده ولتاژ برق ورودی است. نوسانات برق می تواند موجب سوختن این قطعه شود و در صورت خراب شدن با لحیم کاری از روی برد برداشته می شود و قطعه جدید به همین ترتیب جایگزین آن خواهد شد.
 • مادون قرمز که در جلوی پنل قرار دارد با سیم به برد متصل می شود. ممکن است این سیم قطع شده باشد یا اتصالات آن خراب یا شل شده باشند و ریموت کولر گازی کار نکند. عمل نکردن ریموت که به عنوان یکی از علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی مطرح شد، ممکن تنها به دلیل شل شدن این اتصالات اتفاق بیفتد. در واقع این اتفاق ممکن است برای تمام سیم ها یا فیش های متصل به برد هم پیش بیاید، پس قبل از شک کردن به خرابی برد باید حتما تمام این اتصالات را بررسی کنید.
 • وریستور یا مقاومت از اجزای مهم و حیاتی در برد الکتریکی است و مانع از سوختن سایر قطعات و برد و سایر اجزای کولر گازی در اثر تغییر ولتاژ می شود. در نتیجه سوختن و خرابی آن موجب خرابی برد و کولر گازی و احتمالا فیوز خواهد شد.
 • خازن قطعه ای دیگر بر روی برد است که ممکن است بسوزد، برای اینکه از خرابی آن مطمئن شوید می توانید از یک اهم متر استفاده کنید.

 

جمع‌بندی

شاید برایتان پیش آمده باشد که در هوای گرم تابستان، کولر گازی تان روشن نشده است یا کمپرسور آن کار نمی کند، این ها می تواند از علائم خرابی برد کولر گازی شما باشند. برد یکی از بخش های اصلی کولر گازی است و مسئول فرمان دادن و کنترل تمام بخش های کولر گازی است.

مهم ترین علت خرابی برد کولر گازی نوسانات برق، نصب نادرست کولر گازی، عدم سرویس به موقع دستگاه و سیم کشی نادرست آن است. این موارد اهمیت مراجعه به یک تعمیرکار متخصص را برای نصب و سرویس کاری مشخص می کند. در پایان با تشکر از همراهی شما با این مقاله، سوالات خود در رابطه با موضوع این مقاله را می توانید با کارشناسان ما مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد