نحوه راه اندازی کمپرسور کولر گازی با خازن شوک

نحوه راه‌اندازی کمپرسور کولر گازی با خازن شوک

گیرپاژ یا قفل شدن کمپرسور که ممکن است گیرپاچ، جامپ یا جام كردن موتور كولر گازی یا همان کمپرسور هم گفته شود یکی از حالاتی است که ممکن است در کمپرسورها اتفاق بیفتد. در این حالت استفاده از خازن شوک یا کیت هارد استارت، موجب می شود تا کمپرسور مجددا شروع به کار کند.

این عمل در حقیقت با وارد کردن ولتاژی قوی به کمپرسور همراه است. خازن شوک یا کیت هارد استارت در حال حاضر یکی از محبوب ترین لوازم جانبی پس از فروش برای کولر گازی است. استفاده از این ابزار ممکن است مزایای زیادی برای شما داشته باشد، اما در صورت استفاده یا نصب نادرست می تواند مضر هم باشد.

این کار در مواردی که کمپرسور کار نمی کند اما مشکلی در سیم پیچ آن وجود ندارد، ممکن است شما را از صرف یک پول زیاد برای تعویض کمپرسور نجات دهد. اما خازن شوک چیست و نحوه راه‌اندازی کمپرسور کولر گازی با خازن شوک چگونه است؟ اگر می خواهید از مزایایی که یک خازن شوک می تواند ارائه دهد استفاده کنید، مهم است که بدانید چگونه از آن به درستی استفاده کنید. با ما همراه باشید تا در این مقاله به پاسخ این سؤال خود برسید.

 

خازن کولر گازی چیست؟

قبل از پرداختن به نحوه راه‌اندازی کمپرسور کولر گازی با خازن شوک، بهتر است ابتدا قدری با کار خازن در کولر گازی آشنا شوید. خازن کولر گازی یکی از بخش های مهم آن است که در صورتی که خراب شود، موجب از کار افتادن کولر گازی خواهد شد. خازن های کولر گازی به خصوص خازن استارت نقش کلیدی در راه‌اندازی کمپرسور و روشن شدن آن دارد. این خازن که دارای انرژی برق با ولتاژ بالا در خود است، با انتقال آن به سیم پیچ کمپرسور موجب استارت و روشن شدن کمپرسور می شود.

پس نقش اصلی این وسیله در زمان روشن شدن کولر گازی و آغاز به کار کمپرسور است، در این زمان خازن با ولتاژ بالای برقی که در خود دارد و انتقال آن به سیم پیچ کمپرسور موجب می شود تا کمپرسور روشن شود و کار خود را آغاز کند. در صورتی که کولر گازی را بارها خاموش و به دنبال آن روشن کنید، ممکن است این وسیله دیگر کارایی سابق را نداشته باشد و کم‌کم از کار بیفتد و به عبار دیگر بسوزد.

خازن دیگری که در کولر گازی وجود دارد با نام خازن دائم یا running شناخته می شود. پس از این که خازن استارتر کار خود را انجام می دهد و کمپرسور روشن می شود، این خازن با برق ذخیره شده در خود انرژی برق را تامین می کند.

 

خازن شوک چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد ممکن است خازن در اثر عدم مراقبت های لازم از کولر گازی، بسوزد. در مواردی هم ممکن است خازن هنوز نسوخته باشد، اما قدرت لازم را برای راه‌اندازی کمپرسور و روشن کردن آن نداشته باشد. در این حالت کمپرسور روشن نمی شود یا برای روشن شدن فشار زیادی به آن وارد می شود که از روی صدای کمپرسور قابل تشخیص است.

این مشکل می تواند به خود کمپرسور هم مربوط باشد، یکی از شایع ترین دلایل روشن نشدن کمپرسور، فرسوده شدن آن به مرور زمان و به دلیل کار زیاد است. در این صورت ممکن است کمپرسور برای روشن شدن مشکل داشته باشد، خازن شوک وسیله ای است که در این زمان می تواند با اتصال به خازن استارت، موجب راه‌اندازی کمپرسور شود. خازن شوک با نام خازن هارد استارت (hard start) نیز شناخته می شود.

خازن شوک از دو بخش تشکیل شده است که برای رسیدن به این هدف با هم کار می کنند، این دو بخش، یکی خازن هارد استارت با ظرفیت ۲۰۰ میکروفاراد و دیگری رله پتانسیل است. رله پتانسیل بلافاصله بعد از انجام کار خازن شوک و راه‌اندازی کمپرسور، خازن شوک را قطع می کند.

خازن با ذخیره انرژی در داخل واحد کار می کند و زمان لازم برای راه‌اندازی کمپرسور شما را کوتاه می کند. این به نوبه خود میزان انرژی الکتریکی مورد نیاز راه‌اندازی را نیز کاهش می دهد. با حداقل فشار وارد شده به کمپرسور، کولر گازی شما قادر خواهد بود بدون مشکل روشن شود.

برای اطلاع از مشخصات خازن هارد استارت و قیمت خازن هارد استارت کولر گازی از برندهای مختلف، می توانید به دسته بندی لوازم الکترونیکی در صفحه اصلی سایت دکتر کول مراجعه کنید.

 

طریقه نصب خازن شوک به خازن کولر گازی

طریقه نصب خازن شوک به خازن کولر گازی چگونه است؟

نحوه راه‌اندازی کمپرسور کولر گازی با خازن شوک و طریقه شوک دادن به کمپرسور کولر بسیار آسان است، این وسیله دو سیم دارد که باید به صورت به دو سر خازن دائم کمپرسور متصل شود. در برخی از انواع این خازن سه سیم برای اتصال وجود دارد که انواع موجود در ایران دارای همان دو سیم هستند. ابتدا اتصال برق به کولر را قطع کنید و سپس دو سر سیم خازن شوک را به خازن کمپرسور متصل کنید.

 

مزایای استفاده از خازن شوک و رله هارد استارت چیست؟

کمک به روشن شدن و راه‌اندازی یک کمپرسور فرسوده و خراب، فقط یکی از مزایای این عمل است. همانطور که گفتیم قبل از نصب خازن شوک احتمالا به تعویض کمپرسور خود فکر کرده بودید. اما این روش می تواند بسیار ساده‌تر و ارزان‌تر از خرید یک کمپرسور نو باشد.

اما برخی افراد حتی اگر کمپرسور کولر گازی شان مشکلی نداشته باشد هم ترجیح می دهند یک کیت هارد استارت نصب کنند. این به خاطر برخی مزایای دیگر این وسیله است که ممکن است از آن بی خبر باشید اما عملکرد و کارایی کلی کولر گازی شما را بهبود ببخشد.

 • افزایش طول عمر کمپرسور : یک کیت هارد استارت می تواند با به حداقل رساندن فرسودگی و خراب شدن کمپرسور در اثر استفاده زیاد، در طول فرآیند راه‌اندازی کولر گازی شما، از آن محافظت کند. در این صورت خازن هارد استارت کار را انجام می دهد و کمپرسور بسیار بیشتر از حد معمول دوام می آورد.
 • بر طرف کردن مشکلات ولتاژ پایین یا سیم کشی نامناسب : اگر کولر گازی شما به دلیل ولتاژ پایین یا سیم کشی نامناسب برای روشن شدن، دچار مشکل می شود این کیت می تواند راه حل رفع آن باشد. خازن هارد استارت، این کار را با تامین انرژی، که در خود ذخیره دارد انجام می دهد.
 • بهره وری انرژی : کمپرسور فرسوده ای که برای روشن شدن با مشکل روبرو می شود، تلاش بیشتر و در نتیجه برق بیشتری برای راه‌اندازی مصرف می کند. این به معنی بهره وری کمتر انرژی است و می تواند با استفاده از خازن شوک بهبود یابد. این بهبود در بهره وری انرژی با تاثیر مطلوب بر سایر بخش های کولر گازی، می تواند طول عمر کولر گازی را هم به میزان قابل توجهی افزایش دهد.
 • خودداری از تعویض کمپرسور : به دلیل هزینه بالای کمپرسور، بهتر است تعویض آن آخرین راه حل باشد. این کار زحمت زیادی دارد و اگر کولر گازی شما قدیمی باشد شاید مجبور شوید یک کولر گازی نو خریداری کنید. کیت هارد استارت با کاهش فشار بر روی کمپرسور در زمان راه‌اندازی، احتمال خرابی آن را کمتر و عمر آن را بیشتر می کند. در کنار این که قیمت خازن شوک کولر گازی بسیار کم و خریداری کردن آن بسیار به صرفه است.

 

جمع‌ بندی

آشنایی با نحوه راه‌اندازی کمپرسور کولر گازی با خازن شوک، در مواردی که کمپرسور بنا به دلایلی مثل فرسودگی و یا خرابی، روشن نمی شود می تواند کمک زیادی برای شما باشد. البته این کار نیاز به مهارت و تخصص بالایی دارد و باید حتما نکات ایمنی رعایت شود زیرا در غیر این صورت می تواند بسیار خطرناک باشد.

۸ دیدگاه برای نحوه راه اندازی کمپرسور کولر گازی با خازن شوک ثبت شده است

 1. آفرین بر شما راهنمایی های تان جالب بود حالا من برای کولرگازی۲۰۰۰۰چه خازن شوکی بخرم باتشکر.ملک محمدخدادادی

  1. سلام وقت بخیر ظرفیت خازن هارد استارت برای همه کمپرسورها ثابته؟ اگه فرق میکنه چطوری خازن مناسب رو انتخاب کنم؟

   1. سلام و دورود
    خیرم متفاوت هست. روی خازن های هارد استارت ذکر میشه برای چه ظرفیتی مناسب هستند.

 2. عرض ادب و احترام و تشکر بابت تهیه این مقاله ارزشمند.
  یه سوال داشتم ، برای رفع اثر چکشی در کمپرسور از چه هارد استارتی استفاده کنم؟ ظرفیت داکت اسپلیت ۳۷۰۰۰ نوع گاز هم r410a

  1. سلام و دورود جناب مهرداد
   بهتره که از خازن های هارد استارت استفاده بفرمایید.
   در صورتی که نیاز هست تا دستگاه بصورت سافت استارت راه اندازی شود. نیاز از تا فقط کمپرسور با وسیله ی درایو راه اندازی گردد، این مورد باید توسط تکسنین ماهر صورت گیرد.

   1. خیلی ممنونم بابت وقت ارزشمندتان که برای پاسخگویی به بنده گذاشتین.
    سپاس از شما

 3. سلام خسته نباشید برای کمپرسور ۳۶ هزار از چه خازنی استفاده کنیم ؟
  و یک سوال بخواهیم کمپرسور رو با خازن ۵۰۰ خشک استارت بزنیم و روشن بشه باید از چه خازنی با چه مارکی استفاده کنیم یک سری کمپرسور قفل شد طرف گفت ۵۰۰ خشک با ۶۰ روغنی موازی هیچ جا درست نشد با این شک راه ش انداخت الان میخوایم راهش بندازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد