لیست ارورها و خطاهای کولر گازی اوجنرال

ارورها و خطاهای کولر گازی اسپیلیت اوجنرال و فوجیتسو

در این مقاله لیست جامع ارورها و خطاهای کولر گازی اوجنرال گرد آورده‌ایم تا به تمام خطاهای و ارورهای این برند اشاره کنیم. دکتر کول سعی دارد شرایطی را فراهم سازد تا بتوانید به راحتی مشکل را شناسایی و برطرف کنید.

سیستم های تهویه شرکت اجنرالO’General دارای تکنولوژی‌ پیشرفته است. و راندمان بالایی در شرایط آب و هوایی مختلف برخوردار است. کولرهای گازی اوجنرال مانند سایر کولرگازی‌های دیگر در صورت بروز مشکل، ایراد خود را به صورت یک ارور کولر گازی اوجنرال یا کد خطاهای کولرگازی در پنل جلویی دستگاه نشان می‌دهد. بنابراین باید علت کد خطا و همچنین نحوه رفع کد خطای کولرگازی اجنرال را بدانید تا اصولی تر به عیب یابی و رفع عیب آن بپردازید.

 

چگونه ارورها و خطاهای کولر گازی را شناسایی کنیم؟

شما می توانید با استفاده از این مقاله به رفع عیب  ارور کولرگازی اجنرال در منزل خود بپردازید. اما باید به این نکته مهم دقت داشته باشید که بعضی از ارورهای کولرگازی اجنرال به علت حساس بودن و فنی بودن قطعات داخلی نیاز به انجام عیب یابی کولرگازی به صورت اساسی و مراجعه به تعمیرکاران متخصص دارد. برای بررسی دقیق و رفع کد هشدار کولرگازی اجنرال خود می توانید با کارشناسان  دکتر کول تماس بگیرید. در مقاله ی امروز قصد داریم تا ارورهای کولر گازی اوجنرال را با هم بررسی کنیم.

اجنرال (Ogeneral) یکی از برترین و قدیمی‌ترین برندهایی است که کولر گازی آن جزو معتبرترین و محبوب‌ترین کولر گازی‌های دنیا محسوب می‌شود.

روش عیب یابی و رفع ارور کولرگازی اجنرال

ارورهای کولرگازی اجنرال در بعضی از مواقع می توانند نشان دهنده ایرادات جزئی در دستگاه باشند. که به راحتی با استفاده از مطالب بالا می توانید آنها را برطرف نمایید. در برخی از موارد این خرابی ها و مشکلات کمی پیشرفته‌تر هستند و نیاز به تخصص و مهارت کافی در زمینه تعمیرات کولرگازی اجنرال دارند. در این شرایط بهترین راه حل استفاده از توانایی و مهارت تعمیرکاران و تکنسین های نمایندگی های مجاز اجنرال می باشد. دکتر کول به عنوان نمایندگی تعمیرات کولرگازی اجنرال پیشنهاد می کند در صورت نداشتن تخصص و آشنایی با کد خطاهای کولرگازی اجنرال از تعمیر این دستگاه صرف نظر نمایید.

ارورها و خطاهای کولر گازی اوجنرال و عیب های کدهای خطای اوجنرال
لیست ارورها و خطاهای کولر گازی اوجنرال و نحوه عیب یابی این ارورها را در دکتر کول برای شما شرح داده ایم

در این جدول مهم‌ترین کدهای خطای  کولر گازی اوجنرال و دلیل نمایش لیست شده‌ است:

[ez-toc]

حال به‌صورت تفکیکی و به همراه نحوه عیب یابی هر کدام از ارور ها در زیر صحبت خواهیم کرد.

 ارور  E2-L2 کولر گازی اوجنرال ، خرابی سنسور محیط

این خطا معمولا زمانی رخ می‌دهد که در سنسور اتاق یا سنسور محیط    ROOM SENSOR  دستگاه شما ایرادی ایجاد شده باشد.

رفع عیب کد خطا E2-L2 کولرگازی اجنرال:

 • برای رفع این ارور مقاومت سنسور اتاق را با اهم متر بررسی کنید.

پیشنهاد می شود : مقاله ی  طریقه ی تست سنسورهای کولر اسپیلت  را مشاهده کنید.


ارور کولر گازی اجنرال کد E3-L1 ، سنسور لوله

این خطا نشان می دهد که سنسور لوله یا سنسور پایپ  SENSOR PIPE  در دستگاه شما دچار ایراد شده است.

رفع عیب کد خطا E3-L1 کولرگازی اجنرال:

 • برای رفع این ارور مقاومت سنسور اتاق را با اهم متر چک کنید و در صورت خرابی باید سنسور اتاق را جایگزین کنید.


هشدار کولر گازی اجنرال کد  E4-L5 خطا در واحد بیرونی

خطا به علت مشکل در واحد خارجی می‌باشد. گاهی ممکن است یونیت بیرونی دچار ایراد شده باشه و یا از برد الکترونیکی داخلی به درستی دستور نگیرد.

رفع عیب کد خطا E4-L5 کولرگازی اجنرال:

 • برای رفع این خطا نیاز است تا قبل از هر چیزی با تکنسین ماهر دکتر کول در شهر خود تماس بگیرید. رفع عین این نوع از خطا حتما نیاز به تخصص و مهارت دارد. خطرات برق گرفتی و یا خرابی هایی که در صورت عدم اطلاع کافی می‌توانند به دستگاه شما لطمات جبران ناپذیری وارد کند.

 


ارور E5-L6 کولر گازی اوجنرال

موتور فن داخلی سیگنال مورد نیاز برگشت به بورد را ایجاد نمی کند. در دستگاه هایی که دارای موتور فن دور متغیر یا به اسطلاح PG می باشند. جهت تنظیم سرعت از برد الکترونیکی فرمان می‌گیرند. سرعت در هر لحظه توسط  سنسور اثر هال سنجیده شده و به برد الکترونیکی دستگاه بازگشت داده می شود. اگر سنسور اثر هال دچار ایراد شود، یا خود موتور فن دچار نقص شود. با این ارور روبه رو خواهید شد.

رفع عیب کد خطا E5-L6 کولرگازی اجنرال:

 • برد الکترونیک داخلی یا موتور فن داخلی باید تعمیر یا در صورت نیاز جایگزین شود. در بسیار از موارد در دستگاه‌هایی با موتور فن PG یا دور سنج دار نیاز به تعویض موتور فن می‌باشد.

 


ارور E6 کولر گازی اوجنرال ، ایراد در شیر الکترونیکی

در این ارور خطا در شیر الکتریکی ایجاد شده است. شیر الکترونیکی یا EEV یک نوع شیر با قابلیت تنظیم پاشش مایع مبرد می‌باشد. این شیرها به نام شیر اکسپنشن نیز معروف هستند. حساست این نوع از شیرها به قدری بالاست که می‌توانند ظرفیت برودتی و حجم مایع مبرد را در حد چند صدم درجه تنظیم کنند. باید به این نکته اشاره کرد که خرابی این نوع از شیرها بسیار کم است.

رفع عیب کد خطا E6 کولرگازی اجنرال:

 • جهت رفع عیب شیر اکسپنشن  باید مقاومت شیر الکتریکی را با اهم متر بررسی کنید، در صورت نرمال نبودن برد الکترونیک باید تعویض یا تعمیر شود. روش دیگر تست این شیر الکترونیکی کولر گازی استفاده از دستگاه استپر تست می باشد.


اخطار E7 کولر گازی اوجنرال ، مشکل در سنسور خارجی

خطا به علت مشکل در سنسور خارجی ایجاد شده است. این ارور کولر اوجنرال معمولا در دو هنگام رخ می دهد. مورد اول خرابی سنسور اندازه گیری دمای محیط که به روی کویل بیرونی نصب شده است. مورد مشابهه نمایش این خطا عدم کارکرد برد الکترونیکی بیرونی می باشد.

رفع عیب کد خطا E7 کولرگازی اجنرال:

 •  ابتدا به قسمت کویل یونیت بیرونی مراجعه کنید. سنسور محیط به روی کویل قرار دارد. مقاومت سنسور را با اهم متر بررسی کنید. این سنسور باید در دمای 25 درجه مقاومتی در حدود 10 تا 15 کیلو اهم داشته باشد. ( توجه داشته باشید که در هر مدل دستگاه مقاومت متفاوت می‌باشد.)


ارور E8 کولر گازی اوجنرال ، سنسور فشار بالا  یا محافظ گرمایی عمل کرده

محافظ گرمایی یا سنسور فشار بالا عمل کرده است یا دچار مشکل شده است. این سنسور فشار دیسشارژ یا خروجی کمپرسور را بررسی می‌کند تا از فشار بیش از اندازه به کمپرسور و کندانسور جلوگیری کند.

رفع عیب کد خطا E8 کولرگازی اجنرال:

 • در این ارور برای رفع عیب دو حالت وجود دارد، یا اینکه محافظ گرما سوخته است و باید تعویض شود و یا اینکه قسمتی از سیکل برودت دچار ایراد شده است.بهتر است در چنین مواردی با تکسین ماهر تماس بگیرید.

 


ارور E9 کولر گازی اوجنرال ، عیب در پمپ آب یا برد الکترونیکی

ایراد از خرابی یا سوختگی پمپ آب یا برد الکتریک کولر گازی می باشد. پمپ آب یا پمپ درین در بعضی از مدل های کولر گازی وجود دارد. وظیفه ی پمپ درین؛ پمپاژ آب به خارج از دستگاه است. گاهی ممکن است به ارتفاعی بالاتر از سطح نصب دستگاه باشد.

رفع عیب کد خطا E9 کولرگازی اجنرال:

 • برای رفع چنین عیبی باید ابتدا از سلامت پمپ درین اطمینان حاصل کنید. پمپ های درین در انواع مختلف و با کارکردهای متفاوتی هستند. در چنین موردی بهتر است از شخص متخصص مشاوره و راهنمایی بگیرید. دستگاه‌هایی که دارای پمپ درین یا پمپ آب هستند، دستگاه های حساس و پیشرفته تری نسبت به سیستم های معمول برودتی هستند.

 


آلارم df کولرگازی اجنرال ، دیفراست

دستگاه در وضعیت برفک زدایی قرار دارد. این آلارم زمانی مشاهده می شود که دستگاه دچار یخ زدگی شده باشد. این یخ زدگی می تواند آنی باشد.

رفع عیب کد خطا df کولرگازی اجنرال:

 • گاهی یخ زدگی می‌تواند ایرادات مختلفی داشته باشد. این موارد متفاوت می‌تواند از؛ کمبود گاز مبرد، گرفتگی در سیکل برودتی، عدم کارکرد درست فن ها، کثیفی در قسمت اواپراتور، سرد بودن بیش از اندازه قسمت کندانسور، خراب شدن سنسور دیفراست و… باشد.

 


ارور E00 کولر گازی اوجنرال ، خرابی کنترل از راه دور

کنترل از راه دور و دستگاه داخلی ارتباط برقرار نمی کنند.

رفع عیب کد خطا E00 کولرگازی اجنرال:

 • ابتدا از سلامت باطری اطمینان حاصل کنید. سپس با توجه به مقاله‌ی زیر ریموت کنترل خود را چک کنید.


ارور E01 کولر گازی اوجنرال، عدم ارتباط دستگاه داخلی و خارجی

رفع عیب کد خطاE01 کولرگازی اجنرال:
 • جهت رفع عین این ارور، ابتدا از سلامت کابل‌های ارتباطی اطمینان حاصل کنید.


 خطای E02 کولر گازی اوجنرال، خطا در سنسور دمای اتاق

سنسور دمای اتاق باز است. در زمانی که سیم اتصال مقاومت قطع شود. یا این سنسور متصل نباشد این ارور نمایش داده خواهد شد. لازم به ذکر است در هنگامی که سنسور دچار نقص می‌شود نیز چنین خطایی نشان داده خواهد شد.            ایراد در ترمیستور یا سنسور تشخیص دمای

رفع عیب کد خطا E02 کولرگازی اجنرال:

 • مقاومت سنسور را با اهم متر بررسی کنید و در صورت نیاز سنسور معیوب را جایگزین کنید.

ارور E03 کولر گازی اوجنرال، ایراد در سنسور دمای اتاق

این ارور معمولا نشان دهنده ایراد در سنسور دمایی محیط در یونیت داخلی می‌باشد. اگر چه سنسورهای محیطی به دلیل ساختار خود به ندرت دچار ایراد می‌شوند. ولی بهتر است در صورت مشاهده‌ی چنین ایرادی این سنسور را تعویض کنید.

رفع عیب کد خطا E03 کولرگازی اجنرال:

 • سیم کشی و برد را برای رفع عیب این ارور چک کنید. در صورتی که از سلامت سیم کشی و اتصالات سنسور اطمینان حاصل کردید. بهتر است اهم سنسور را به وسیله‌ی مولتی متر اندازه بگیرید. روش تست سنسور ها را می‌توانید در این مقاله بخوایند.


ارور E04 کولر گازی اوجنرال ، خرابی سنسور لوله  داخلی

سنسور لوله یا سنسور پایپ یکی از سنسور های مورد استفاده در سیستم های کولر گازی می‌باشد. این سنسور با سنجش دمای کویل اواپراتور به برد الکترونیکی فرمان داده تا عملکرد مشخصی را صورت دهد.

رفع عیب کد خطا E04 کولرگازی اجنرال:

 • با تعویض این سنسور خطا رفع می شود.

 

هشدار E05 کولر گازی اوجنرال ، سنسور پایپ یونیت داخلی

سنسور مبدل حرارتی داخلی اتصالی کرده است. اتصالی در ترمیستور یا سنسور مبدل حرارتی داخلی رخ داده و باید برطرف گردد.

رفع عیب کد خطا E05 کولرگازی اجنرال:

 • سیم کشی و برد هردو برای رفع این خطا بررسی شوند. بهتر است برد و سنسور را به یک تعمیر کار برد الکترونیکی جهت تست نشان دهید.

 


ارور E06 کولر گازی اوجنرال ، قطعی سنسور لوله یونیت بیرونی

سنسور مبدل حرارتی خارجی باز شده است. این ارور می‌تواند از ایراد در سنسور پایپ یا سنسور لوله یونیت بیرونی باشد.

رفع عیب کد خطا E06 کولرگازی اجنرال:

 • با جایگزین کردن سنسور این ارور رفع می شود.


ارور E07 کولر گازی اوجنرال ، ایراد در سیم کشی یا برد الکترونیکی

سنسور مبدل حرارتی خارجی اتصال کرده است. ایراد می‌تواند در سیم کشی و برد کولر گازی باشد.

رفع عیب کد خطا E07 کولرگازی اجنرال:

 • سیم کشی و برد را برای رفع خطا چک کنید.


ارور E08 کولر گازی اوجنرال ، مشکل در ارتباط با منبع تغذیه

برد الکترونیکی در واحد داخلی یا واحد خارجی تشخیض داده که قسمتی از واحد یکپارچه خود دچار مشکل برق است. این مورد می‌تواند در سیستم های سه فاز به دلیل عدم رعایت توالی فاز، درسیستم های تکفاز به دلیل عدم وجود ولتاژ مناسب و یا بار بیش از اندازه باشد.

رفع عیب کد خطا E08 کولرگازی اجنرال:

 • مشاهده چنین کدی نیاز به داشتن مهارت در تعمیرات دارد. لطفا در صورت مشاهده چنین اروری با تکنسین ماهر تماس بگیرید.


ارور E09 کولر گازی اوجنرال ، کنتاکتور درست عمل نمی‌کند

کنتاکتور در یونیت بیروین دچار ایراد شده است. این ایراد معمولا زمانی ایجاد می‌شود که کنتاکتور دستگاه گیر کرده یا اصلا عمل نمی‌کند. باید توجه داشت این ارور می‌تواند از موارد دیگری همچون عمل نکردن کمپرسور. آمپر کشیدن کمپرسور در زمان استارت و … نیز باشد.

رفع عیب کد خطا E09 کولرگازی اجنرال:

 • بهتر است ابتدا برق دستگاه را قطع کنید وسپس با یک تکنسین ماهر ارتباط بگیرید.


ارور EA کولر گازی اوجنرال ، ایراد در سنسور دمای یونیت خارجی

سنسور دمای بیرونی باز شده است. این ایراد می‌تواند به دلیل عدم اتصال سنسور، سوختن سنسور و یا جدا شدن سنسور از محل اتصال خود باشد.

رفع عیب کد خطا EA کولرگازی اجنرال:

 • سنسور را جایگزین کنید.


خطای Eb کولر گازی اوجنرال ، ایراد در سیم کشی

سنسور دمای خارجی عامل بروز این خطا است. گاهی ایرادات سیم کشی و برد کولر است.

رفع عیب کد خطا Eb کولرگازی اجنرال:

 • سیم کشی و برد را چک کنید.


ارور EC کولر گازی اوجنرال ، ایراد در سنسور دیسشارژ کمپرسور 

قطعی دمای دیسشارژ در یونیت بیرونی یا خراب شدن این سنسور می‌توان دلیل نمایش این ارور باشد. باید توجه داشت که کمبود گاز مبرد، کار نکردن کمپرسور و … نیز از جمله موارد شایع در نمایش این ارور می‌باشد.

رفع عیب کد خطا EA کولرگازی اجنرال:

 • ابتدا از کارکرد کمپرسور اطمینان حاصل کنید. در صورتی که فن یونیت بیرونی کار می‌کند ولی کمپرسور استارت نمی‌کند، نشان از عدم کارکرد کمپرسور است. بهتر است قبل از هر کاری چندین ساعت دستگاه خود را خاموش کنید و سپس روشن کنید؛ این خطا ممکن است برطرف گردد. در صورتی که مجدد این ارور را مشاهده کردید بهتر است از تکنسین ماهر استفاده کنید.


ارور Ed کولر گازی اوجنرال ، ایراد در سنسور لوله

سنسور دمای لوله تخلیه اتصال کرده است. این ارور یک ارور کلی است و شما باید تک تک مراحل تست سلامت سنسورهای داخلی و خارجی را انجام دهید تا به علت دقیق این ایراد دست یابید.

رفع عیب کد خطا Ed کولرگازی اجنرال:

 • سیم کشی و برد را چک کنید. مقاومت سنسورها را اندازه بگیرید. در صورت خرابی سنسور آن را تعویض کنید.


اخطار  E11 ,  EF کولر گازی اوجنرال  ، شرایط غیر نرمال

فشار غیرعادی به دستگاه وارد شده است. این ایراد می‌تواند از برد الکترونیکی نیز باشد. دمای لوله تخلیه غیرعادی و نامناسب است.

رفع عیب کد خطا EF کولرگازی اجنرال:

 • بهتر است قبل از هر چیز از مناسب بودن ولتاژ ورودی به دستگاه اطمینان حاصل کنید. اگر چه این ارور یک ارور کلی می‌باشد. ولی بهتر است تک تک مراحل را بررسی کنید.

 


 ارور E12 کولر گازی اوجنرال ، ایراد در فن یونیت داخلی

فن داخلی معیوب شده است. خرابی فن داخلی یکی از شایع ترین موارد شایع این خطا می‌باشد.

رفع عیب کد خطا E12 کولرگازی اجنرال:

 • ابتدا از سلامت فن داخلی اطمینان حاصل کنید. در صورتی که به سلامت فن داخلی شک کردید. حتما این قطعه را با قطعه جدید جایگزین کنید.


 ارور E13 کولر گازی اوجنرال  ،  سیگنال غیر عادی

سیگنال خارجی غیرعادی است.

رفع عیب کد خطا E13 کولرگازی اجنرال:

 • سیم کشی بررسی شود.


ارور E14 کولر گازی اوجنرال ، خطار در EEPROM

این خطا در ای سی EEPROM یونیت داخلی یا خارجی می‌باشد. در صورتی که چنین اروری را مشاهده کردید. در اولین فرصت بدون روشن کردن مجدد دستگاه از تعمیر کار ماهر کمک بگیرید.

رفع عیب کد خطا E14 کولرگازی اجنرال:

 • دستگاه را از برق بکشید و با تعمیر کار ماهر تماس بگیرید.

 

 

جدول ارور اسپلیت دیواری اجنرال

کد خطا  توضیحات
E2-L2 ایراد از ترمیستور یا سنسور تشخیص دمای اتاق – مقدار اهم سنسور باید بررسی شود و در صورت نیاز، ترمیستور تعویض شود.
E3-L1 ایراد از ترمیستور یا سنسور لوله – مقدار اهم سنسور باید بررسی شود و در صورت نیاز، ترمیستور تعویض شود.
E4-L5 وضعیت غیر عادی در یونیت خارجی
E5-L6 ایرا در برد الکترونیکی کولر، وجود اختلال در موتور فن داخلی و نداشتن سیگنال برگشتی به برد کولر
E6 ایراد از خرابی یا سوختگی شیر برقی یا خرابی برد الکترونیک کولر
E7 ایراد از سنسور خارجی کولر – مقدار مقاومت سنسور خارجی کولر باید بررسی شود.
E8 ایراد از محافظ گرمای بالای کولر یا خرابی برد الکترونیک و یا سوختگی محافظ گرمای کولر است.
E9 ایراد از خرابی یا سوختگی پمپ آب کولر یا برد الکترونیک کولر
df کولر در حالت دیفراست یا برفک زدایی قرار دارد و نشان دهنده این موضوع است که هوای فضای داخلی سرد است و کولر برفک زده است..

 

نتیجه گیری در مورد ارورها و خطاهای کولر گازی اجنرال

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل ارورها و خطاهای کولر گازی اجنرال را برای شما شرح دهیم. اگر کولر گازی اجنرال شما دچار مشکل شده و درست کار نمی‌کند. کد ارور نمایش می‌دهد و شما نتواستید با راه‌کارهای بالا مشکل را برطرف کنید. وقت آن است که با نمایندگی تعمیرات کولر گازی اجنرال تماس بگیرید.

تکنسین‌های دکتر کول برای ارائه خدمات تعمیر و سرویس کولر گازی در خدمت شما هستند.

هشدار! دقت کنید کد خطا یا ارور کولرگازی اجنرال که بر روی نمایشگر دستگاه خود می بینید، به صورت دقیق بیان کننده مشکل نمی باشد. بلکه به صورت تقریبی ارور را نشان می دهد. به همین دلیل باید تمامی احتمالات که باعث بروز خطا شده اند به دقت بررسی شوند. بررسی و عیب یابی کولرگازی اجنرال به صورت دقیق کار مصرف کننده عادی نیست. برای این کار یا باید دانش فنی لازم را داشته باشید و یا اینکه باید از تخصص تکنسین های حرفه ای و باتجربه تعمیر کولر گازی کمک بگیرید.

کولر گازی اجنرال انواع مختلفی دارد که عبارت‌اند از

 1. کولر گازی اسپیلت دیواری
 2. کولر گازی داکت یا کانالی
 3. مولتی پنل ساده و پیشرفته
 4.   کاستی

هر کد خطایی که بر روی کولرگازی بروز می کند و هر اروری که در پنل جلویی دستگاه ظاهر می شود، یک مشکل از کولرگازی را نمایش می دهد.

 

نمایندگی تعمیر کولر گازی اجنرال

اگر ارور یا کد خطایی در کولر گازی اجنرال شما ظاهر شد یا اسپیلت شما درست کار نمی‌کند، برای بررسی، تعمیر و رفع کد خطا می‌توانید با ما تماس بگیرید. در دکتر کول ما گروهی از تکنسین‌های آموزش دیده و حرفه‌ای را در نظر گرفته ایم.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد