(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-5ZBFSP5');

بررسی علت های اصلی نشتی گاز کولر ماشین

بررسی علل اصلی نشت گاز کولر خودرو

با آمدن بهار و گرم شدن هوا یکی از مواردی که نیاز است تا در خودروهای خود مورد بررسی قرار دهید، کولر خودرو است. اما در این میان آنچه بیشتر از هر موردی در کولر گازی می تواند دردسر ساز شود، کم شدن گاز کولر است. عمر مفید گاز کولر ماشین به طور معمول بین سه تا چهار سال است اما اگر زودتر از این زمان کولر خودروی شما گاز خالی می کند باید به دنبال کشف علت خالی شدن گاز کولر ماشین خود باشید.

اصلی ترین علت تمام شدن گاز کولر ماشین، نشتی آن است که ممکن است بنا به دلایلی متفاوت ایجاد شود. در واقع آنچه در مرحله اول پس از مشاهده کاهش گاز مبرد در کولر گازی باید بررسی شود، احتمال نشتی گاز کولر است.

علت نشتی گاز کولر ماشین چیست؟

علت نشتی گاز کولر هر چیزی می تواند باشد اما این مشکل، نگران کننده و خطرناک نیست، زیرا این گازها نه قابلیت اشتعال دارند و نه سمی هستند. اما برای بهره بردن از این امکان خودروها در هوای گرم سال، بهتر است در اولین فرصت نسبت به رفع آن اقدام کنید. اگر به دنبال کشف علت‌ نشتی گاز کولر خودرو خود هستید با ادامه مقاله در این بخش همراه باشید.

  • فرسوده شدن قطعات : قطعات کولر ماشین، بست ها و لوله های آن به مرور زمان و با استفاده در طول دو یا سه سال دچار کهنگی، سائیدگی، ترک و خرابی می شوند و به این ترتیب احتمال نشت گاز کولر از آن ها بالا می رود. پس باید این نکته را در نظر داشته باشید که به صورت طبیعی هر دو یا سه سال احتمال نشت گاز در اثر کهنگی و فرسودگی قطعات کولر گازی خودرو وجود دارد.

 

  • آسیب دیدن قطعات در اثر عوامل بیرونی : برخورد عوامل خارجی مانند سنگ یا افتادن خودرو در گودال در زمان رانندگی یا تصادف می تواند به لوله ها و قطعات کولر گازی که در کف خودرو قرار دارد، آسیب بزند و آن ها را بشکند یا سوراخ کند. حتی برخورد نمک های کف جاده و خیابان در زمستان می تواند به عنوان یک عامل خارجی موجب ایجاد خوردگی و سوراخ شدن این قطعات و لوله ها شود. این آسیب ها یکی دیگر از عللی هستند که موجب نشت گاز و خالی شدن کولر خودرو خواهند شد.

 

  • نفوذ رطوبت و هوا به داخل لوله ها : در صورتی که هر یک از قطعات کولر گازی خودرو دچار آسیب شوند، این احتمال وجود دارد که رطوبت و هوا وارد لوله های کولر گازی شوند. این رطوبت در کنار گاز مبرد داخل لوله ها می توانند خود یک ترکیب خورنده به وجود بیاورند که موجب سوراخ شدن و در نتیجه نشت گاز شوند.

علائم نشتی گاز کولر ماشین چیست؟

علائم نشتی گاز کولر ماشین چیست؟

یک روش بسیار ساده برای تشخیص نشتی گاز کولر ماشین این است که آن را روشن کنید، در صورتی که کولر خودوری شما باد گرم می دهد یا سرمای کافی ندارد، این می تواند نشانه ای از کم شدن گاز مبرد باشد. در صورتی که مطمئن هستید که در زمان مناسب گاز کولر خود را شارژ نموده اید، این گرما خبر از نشت گاز مبرد را می دهد.

تشخیص عیوب کولر گازی ماشین کار چندان راحتی نیست و نیاز به تخصص و ابزار ویژه دارد اما شما با مشاهده برخی از نشانه های آن می توانید سریعتر نسبت به نشت یابی کولر خودرو اقدام کنید.
از دیگر علائم خالی شدن گاز مبرد در کولر گازی خودرو می توان به شنیده شدن صداهای جدید از کولر گازی خودرو در زمان روشن شدن آن اشاره کرد. اما نشانه دیگر می تواند برفک زدن در پنل و لوله های کولر گازی باشد که در صورت مشاهده چنین موردی احتمال نشتی داشتن گاز مبرد افزایش می یابد.

اما برای اطمینان از این تشخیص می توانید از یک روش فنی‌تر و با ابزاری به نام گیج فشارسنج استفاده کنید. در این روش در صورتی که گیج فشارسنج، فشار گاز کولر را کمتر از 35 psi نشان دهد به این معنی است که یا گاز مبرد کاملا تخلیه شده است و یا مقدار آن بسیار کم است و باید شارژ انجام شود.

 

نشت یابی کولر خودرو چگونه انجام می شود؟

حال که با علائم و علت نشتی گاز کولر ماشین آشنا شدید شاید این پرسش برایتان ایجاد شود که برای رفع این نشتی چه باید کرد؟ در واقع در اولین قدم باید نسبت به یافتن محل نشتی در بین قطعات و لوله های کولر خودرو اقدام کرد، زیرا قبل از شارژ مجدد گاز کولر باید ابتدا نشتی را برطرف کنید.

روش های یافتن نشتی کولر ماشین با استفاده از ابزارهای مخصوص انجام می شود که ممکن است در اختیار شما نباشند، در نتیجه برای این منظور باید به مکانیک های خودرو مراجعه کنید. اما با این حال برخی از این روش ها را به شما معرفی می کنیم.

 

  • نشت یابی کولر خودرو با استفاده از لامپ فرابنفش : محل نشتی گاز مبرد را می توان با تاباندن نور فرابنفش به قسمت های مختلف کولر گازی خودرو تشخیص داد. به این ترتیب که این گاز با رنگ هایی مخلوط می شود که در زیر نور فرابنفش قابل دیدن است و در نتیجه در محل نشتی می توان تجمع گاز مبرد را مشاهده کرد.

 

  • نشت یابی کولر ماشین با استفاده از گاز نیتروژن : روش دیگر برای تشخیص محل نشتی، وارد کردن گاز نیتروژن به داخل سیستم کولر گازی خودرو است. برای این منظور ابتدا باید تمام گاز مبردی که در کولر گازی وجود دارد تخلیه شود. با ورود گاز نیتروژن به داخل کولر گازی در محل نشتی می توان صدای خروج گاز نیتروژن را تشخیص داد و نسبت به رفع نشتی اقدام کرد.

 

  • نشت یابی کولر خودرو با استفاده از اسنیفر یا نشت یاب : ابزاری تخصصی در اختیار مکانیک های خودرو قرار دارد که یک شناساگر الکترونیکی است و اسنیفر نام دارد. این ابزار با تشخیص بوی گاز مبرد می تواند کوچک‌ترین سوراخ ها و نشتی ها را پیدا کند.

 

  • نشت یابی کولر ماشین با استفاده از محلول تشخیصی : روش دیگر تشخیص محل نشتی، اسپری کردن محلولی مخصوص به قسمت های بیرونی کولر گازی خودرو است که در صورت داشتن نشتی در هر قسمت کف ایجاد می کند. این روش برای یافتن نشتی های خیلی ریز مناسب نیست. اسپری مخصوص نشت گیر و نشت یاب کولر خودرو را می توانید از طریق سایت دکتر کول با قیمت مناسب خریداری کنید.

نشتی گاز کولر ماشین چگونه برطرف می شود؟

نشتی گاز کولر ماشین چگونه برطرف می شود؟

شما برای استفاده از کولر گازی که دچار نشتی شده است باید حتما نشتی را برطرف کنید و پس از آن گاز کولر را شارژ کنید. پس از یافتن محل نشتی شما باید قطعه آسیب دیده و یا لوله های سوراخ شده را تعویض کنید. حتی اگر این آسیب دیدگی در قطعه ای مانند اواپراتور کولر گازی باشد ممکن است با توجه به وسعت آسیب دیدگی نیاز پیدا کنید تا آن را تعویض کنید.

در برخی موارد شما می توانید پس از تشخیص درست قطعه آسیب دیده، خود به تعویض آن قطعه اقدام کنید. برای یافتن قطعه مورد نظر خود با قیمت مناسب می توانید به سایت دکتر کول مراجعه کنید.

پس از برطرف کردن نشتی گاز حالا نوبت به شارژ گاز کولر است که در دو حالت انجام می شود. در حالت اول که کولر گازی کاملا خالی است، ابتدا باید تمام هوا و رطوبت داخل آن به روش وکیوم گرفته شود و سپس شارژ انجام شود. در حالت دیگر که مقداری گاز در داخل کولر وجود دارد نیازی به وکیوم نیست و تنها باید با استفاده از بهترین نوع گاز برای کولر خودرو آن را شارژ کنید. اگر اطلاعاتی در مورد این که بهترین گاز کولر خودرو کدام است ندارید توصیه می کنیم مقاله ای با همین نام را در سایت دکتر کول مطالعه کنید.

جمع‌بندی

کم شدن گاز کولر گازی در اثر نشتی می تواند یکی از دلایل نداشتن سرمای کافی کولر گازی خودرو باشد. در پاسخ کسانی که می خواهند بدانند اگر گاز کولر ماشین کم باشد چه میشود باید گفت کولر ماشین باد گرم می دهد و یا در زمان کار کردن با سر و صدا همراه خواهد بود. علت خالی شدن گاز کولر ماشین می تواند سوراخ شدن یا ترک برداشتن یا سائیدگی و کهنگی بست ها و لوله های کولر گازی و یا سایر قطعات آن باشد که موجب نشت گاز مبرد از کولر گازی می شود.

در این مقاله به طور مفصل در مورد علائم و علت نشتی گاز کولر ماشین صحبت کردیم، شما می توانید سوالات و نظرات خود در مورد این مقاله را با ما در میان بگذارید. از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگذاریم.

یک دیدگاه برای " بررسی علت های اصلی نشتی گاز کولر ماشین " ثبت شده است

  1. ازمقاله آموزشی شما ممنونم .قابل استفاده بودولی کاش به نوع گازشارژونحوه تهیه اون هم اشاره میکردین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد